Gyógynövények a nyaraláshoz
Nyaralás előtt mindenki felkészül arra, hogy az erős napsugárzás ellen védje testét, mind a ruházatával, mind napszemüveggel vagy kozmetikumokkal, de gondolnak-e a váratlan, kellemetlen helyzetekre? Ilyen esetekre ajánlom gyógynövények és népi gyógymódok alkalmazását.
„Mikor veszed ki a szabadságod? Te nyaraltál már? Te mikor utazol?” Naponta halljuk a kérdést, gondolatban már készülve a várva-várt nyaralásra. Az egész éves feszített munka után test és lélek egyaránt pihenésre vágyik, és ehhez a legtöbben – nagyon helyesen – a természeti környezetet választják. Az Ember természeti lény, amiről a városi forgatagban gyakran megfeledkezünk, de ha kikapcsolódásra vágyunk, ösztönösen a tavak, folyóvizek, tengerek, hegyek, erdők csendjét idézzük fel emlékezetünkben.
Sokan választják a szabad vizek fürdőzése mellett a strandfürdők nyújtotta kényelmet, kikapcsolódást.
Hiába vigyázott magára, mégis kicsit leégett, feszül a bőre?
Kellemesen hűtő, bőrnyugtató tulajdonságú a joghurt és a tejföl alkalmazása. Egy evőkanál joghurtot, tejfölt pár csepp olívaolajjal vagy napraforgóolajjal összekeverünk a tenyerünkben, és már fel is kenhetjük a hűsítő pakolást a fájós, napégette felületre. A bőr pillanatok alatt beszippantja.
Elesett, felhorzsolta a lábát? Megcsípte egy rovar?
Nincs az a vízparti terület, a strandokat is beleértve, ahol úton-útfélen ne találkoznánk az ÚTIFŰVEL. Ágaskodva szinte felkínálja magát a segítségre nekünk, embereknek, vegyük észre!
Kimossuk a sérülés helyét, a sebet vízzel, majd a szintén megmosott, egy kis kődarabbal megzúzott vagy kézzel összemorzsolt ÚTIFŰVEL (Plantago lanceolata L.) beborítjuk, átkötjük a sérült testrészt. Az ÚTIFŰ fertőtlenít, csillapítja a vérzést.
Rovarcsípés esetén is alkalmazhatjuk az ÚTIFŰ friss levelét a fent leírt módon. (Külsőleg alkalmazva érdektelen, hogy melyik útifű fajt használjuk, a keskeny- vagy a széles levelűt.)
Darázscsípésre félbevágott vöröshagymát nyomjunk, nem fog felduzzadni a csípés helye.
Gyógynövények – így a levendula, kakukkfű, kamilla, körömvirág – vizes kivonatok formájában is segíthetik a kisebb sebek, sérülések gyógyulását,. Gyorsítják a sebek gyógyulását, fertőtlenítenek, és a hegesedés folyamatát lerövidítik.
Mitől függ a bőrünk állapota?
Bőrünk szervezetünket védi, de bőrünk állapotát egész immunrendszerünk, szervezetünk egészségi állapota befolyásolja.
A könnyen kiszáradó bőr nem csupán kozmetikai kérdés. Át kell gondolnunk azt is, hogy megfelelő mennyiségben gondoskodunk-e a napi folyadék beviteléről, és az milyen minőségű? A folyadékbevitel a melegben fokozottabban szükséges.
A testápolónkat gondosan kiválasztjuk, megvásároljuk. Gondolunk-e ilyenkor arra, hogy elegendő segítséget nyújtunk-e immunrendszerünknek? Ha ez a célunk, akkor nemcsak testápolót, hanem zöldségféléket is kellene vásárolnunk! Gondoljuk csak át, hogy táplálkozásunk, életvitelünk mennyire szolgálja egészségünket, ezzel együtt bőrünk egészségét!
A vitaminhiányos állapotok gyakran a bőr tüneteként is figyelmeztetnek. Nagyon fontos a karotinoidok (főleg a béta-karotin), az E- és a C-vitamin, az algák jelenléte szervezetünkben, a nyári UV sugarak elleni védelem szempontjából is. A legtöbb vitamin a gabonacsírákban, az E-vitamin a mandulában, dióban, az A-vitamin a zöldségfélékben, sárgarépában, halban egyaránt megtalálható.