Hipochondria – félelem a betegségektől

Ha valaki egy ártatlan tüsszentésnél már azt gondolja, halálos kór támadta meg és orvoshoz rohan, bizony nem kényes és nyafogós, hanem hipochonder.

Bár környezete számára egy folyton panaszkodó, minden betegségtől félő ember idegesítő, fontos tudnunk, hogy az állandó rettegés mögött bizony komoly okok húzódnak. Ráadásul az orvosok szerint egyre több ember szenved hipochondriától.

Mi a hipochondria?

A hipochondria folytonos rettegés a különböző betegségektől – az érintettek gyakran panaszkodnak kimerültségről, hosszan tartó fájdalmakról és sokszor súlyos betegségeket képzelnek be maguknak. Fontos, hogy ezt az állapotot ne tévesszük össze a szimulálással, hiszen ezek a betegek valóban át is élik a panaszokat. Bár ezek a tünetek nem valósak, a hipochondriás ember gondolatai és cselekedetei szinte kizárólag a problémái körül forognak: könyveket vásárol, utána olvas a feltételezett betegségnek, sőt, gyakran úgy is él, mintha valóban beteg lenne. Állandóan orvoshoz jár, sokszor saját maga javasol vizsgálatokat. A negatív leletek sem nyugtatják meg, meg van róla győződve, hogy orvosa tévedett, ezért újabb doktorokat keres fel. A hipochondria pszichés szorongáshoz, munkahelyi hiányzásokhoz, a társas kapcsolatok lazulásához és jelentős kiadásokhoz is vezet.

A háttérben megbújó okok

Az orvosok véleménye szerint a hipochondria mögött sokszor szorongás és depresszió áll – a beteg a képzelt tünetekkel ezt a melankóliát próbálja meg elfojtani. Előfordul az is, hogy nagy fokú félelem vezet a betegséghez. A terapeuták ezt úgy magyarázzák, hogy a félelem általában fogékonnyá teszi az embert a betegségekre, miközben nő a fájdalomérzékenység. Ez izgatja az idegrendszert, ami pedig újabb képzelgésekre ad okot. A betegség egy kiváltó oka lehet a figyelemfelkeltés is. A hipochondriás ember a betegséggel ugyanis megkapja azt a figyelmet és védelmet, amire vágyik. Sokszor egyszerűbbnek tűnik kimondani azt, hogy mi fáj, mint hogy elmondani a valódi problémát vagy más eszközzel felkelteni a figyelmet.

A hipochondria gyógyítható

Mielőtt a betegség függőséggel, szorongással vagy depresszióval társulna, pszichológus vagy pszichiáter segítségére van szükség. Bár a gyógyulás hosszadalmas, de érdemes felvenni a harcot a betegséggel. A különböző szorongásoldó gyógyszerek mellett segíthet a meditáció, az akupunktúra, az autogén tréningek, a kineziológia és az egyik leghatásosabb terápia, a kognitív viselkedésterápia. A lényeg abban rejlik, hogy a valódi problémákra fény derüljön, ezáltal a beteg magabiztossá válik és képes szembenézni a betegséggel.

Tanácsok a családtagoknak

Sokszor a családtagoknak is ugyanolyan nehéz együtt élni a betegséggel, mint magának a hipochondriás személynek. Az állandó panaszkodás gyakran válik idegesítővé, ami sokszor a problémák elbagatellizálásához vezet. Néhány jó tanács, amit nem árt megfogadni:

  • Kerüljük az olyan felkiáltásokat, mint a „Jaj, már megint kezded! Nincs neked semmi bajod!”, mert ezek csak rontanak a helyzeten.
  • Hallgassuk meg figyelmesen a problémákat.
  • Ne vigyük túlzásba az aggódást.
  • Próbáljuk meg észérvekkel csökkenteni a beteg aggodalmát.

(Forrás: Was ist die Angst vor Krankheiten?, Hypochonder – krank aus Angst vor Krankheiten, németből fordította: Takács Bíborka)