Gyomorinfluenza: mi a teendő?

Az emésztőrendszeri influenzát (gasztroenteritisz) többnyire vírusok okozzák, az elnevezés tehát nincs összefüggésben az influenzával. A fertőzés tipikus tünetei a hányinger, hányás és hasmenés, emellett has-, fej- és végtagfájdalom léphet fel. Egészséges felnőtteknél ritkán szükséges orvosi kezelés, a betegség néhány nap alatt magától lecseng.

A vírusfertőzés mögött gyakran norovírusok vagy rotavírusok bújnak meg. Norovírusok okozta fertőzés esetén a betegség lefolyása különösen heves. Mindenekelőtt idősebb embereknél súlyos vérkeringési zavarok jelentkezhetnek a nagy folyadékveszteség miatt. A norovírusok rendkívül ragályosak – a fertőzésveszély még 48 órával az utolsó tünetek lecsengése után is fennáll. Sőt, feljegyeztek olyan eseteket is, amikor hetekkel később még norovírusok távoztak a széklettel. Gyerekeknél főként a rotavírus okoz fertőzést. E vírusok az öt éven aluli gyerekek hasmenésének leggyakoribb okozói.

Hogyan terjed?

A fertőzés általában közvetlen érintkezés útján terjed. Ilyen esetben testnedvek vagy a széklet rákerülhet tárgyakra, így a kórokozó más személyek kezére, onnan pedig a szájába kerülhet. Emellett a kórokozók cseppfertőzéssel is terjednek. A fertőzés ivóvízzel vagy tisztátlan élelmiszerrel is bekövetkezik, ez azonban főként azokra az országokra jellemző, ahol rosszak a higiéniás körülmények.

Tipikus tünetek

E betegség többnyire nagyon kellemetlen, sok érintett fáradtnak, levertnek érzi magát. A kórokozó az emésztőrendszer nyálkahártyájának gyulladását okozza, melynek tipikus tünetei a hányás és hasmenés. Ilyen módon próbál a szervezet lehetőleg gyorsan megszabadulni a kórokozóktól. A hasmenés és hányás mellett járulékosan hasfájás, hasgörcs, hányinger, fejfájás és végtagfájdalmak is felléphetnek. Esetenként láz is társul a betegséghez.

Hatékony házi szerek

Az emésztőrendszeri influenzánál általában nincs szükség gyógyszerre, a panaszok legtöbbször 2-6 nap alatt megszűnnek. A gyógyulás folyamatát azonban különböző házi szerekkel támogathatjuk. Legfontosabb a nyugalom. A szervezetnek erőre van szüksége, s ezért legjobb, ha ágyban marad a beteg.

Régi házi szer az aktív szén, mely megköti a méreganyagokat a belekben. Segítség lehet egy késhegynyi (nem több) reszelt szerecsendió a hasmenés ellen. (Várható, hogy a magyar piacon is megjelenik az agyagalapú gyógyföld, amely kiváló hatású ilyen esetekben – a szerk.) 

Hányinger és hányás ellen segíthet a borsmenta- és gyömbértea. Az angelikagyökér ugyancsak enyhíti a panaszokat.

Kisbabáknál és idős személyeknél már a betegség kezdetén orvost kell hívni. Gyakran ugyanis a víz- és sóveszteség miatt infúzióra is szükség lehet.

Mit együnk?

A helyes táplálkozás e betegségnél rendkívül fontos. A víz- és sóveszteséget pótolni kell, ugyanakkor az is fontos, hogy a megtámadott gyomrot ne irritáljuk. Legjobb, ha kezdetben csak ásványvizet (szénsavmentes!), vagy cukor nélküli gyógyteát iszik a beteg. Kóla és ropi fogyasztását gyerekeknél mellőzni kell. A banán fogyasztása magas káliumtartalma miatt a későbbi szakaszban ajánlott.

Ha a hányás csökken, szó lehet óvatos táplálékbevitelről. Kezdetben csak egy-két kanálnyit fogyasszunk és figyeljük meg, hogyan reagál szervezetünk. Próbálkozzunk először keksszel és könnyű levesekkel.

Fertőzésekkel szembeni védelem

A gasztroenteritisz kockázata bizonyos megelőző intézkedések révén csökkenthető:

  • Kerülje a kapcsolatot beteg személyekkel: ha valaki a közvetlen környezetünkben betegedett meg, szigorú higiéniai intézkedések betartása szükséges.
  • Rendszeresen mosson kezet: használjon elegendő szappant, és erősen dörzsölje be kezeit 30 másodpercig. Kerülje el arcának megérintését.
  • Vigyázat főzésnél: alapos mosás után a halat, húst és a tenger gyümölcseit erősen párolja át. Tisztogasson meg alaposan minden konyhai eszközt, amelyek a nyers élelmiszerrel kapcsolatba kerültek.

(Németből fordította: Koncz László)