Piszkos plüssök veszélyei
A plüssállatok négyötödén veszélyes baktériumok tenyésznek, ráadásul minden negyedik játék széklettel szennyeződött – derül ki egy friss kutatásból. A plüssállatoknak jótékony hatásuk is van, hiszen megnyugtatják a kétségbeesett csemetét. A gyerekek 90 százaléka azonban rendszeresen leejti a földre a kedvenc plüssjátékát, ahol kórokozók kerülhetnek rá.
Mindenhová követik őt: a nyaralásra, a parkba és az ágyba is. Ezek a játékok azonban hiába tűnnek legjobb barátnak, a rajtuk lévő kórokozók miatt akár betegséget is okozhatnak.
A figurák háromnegyede nem kerül be a mosógépbe a gyerek betegsége után, ráadásul ötödüket sosem tisztítják. A mikrobiológusok úgy állapították meg mindezt, hogy mintát vettek a játékokról. Bebizonyosodott, hogy több mint 80 százalékuk az ételmérgezésért felelős staphylococcus-szal szennyeződött. Ráadásul több mint negyedük kóliféléket tartalmazott.
Mindent fertőtleníteni kellene, amit a gyerek a szájába vesz, ám gyakran nehéz rávenni, hogy ideadja a kedvenc plüssét mosásra. Ez azt jelenti, hogy a játék nagyon koszos lehet – magyarázta dr. Lisa Ackerley higiénés szakértő. Ő rendszeres gépi mosást javasol antibakteriális mosószer segítségével.
(A napokban jelent meg cikk a Natúrszigeten az antibakteriális szappanokról. Ebben többek között olvasható: egyre több a bizonyíték arra, hogy ezek – a triklozán és a triklokarban – a vegyületek fejlődési rendellenességet, illetve szaporodási zavarokat okoznak állatoknál, így potenciálisan az embernél is – a szerk.)