A zsírfogyasztás meglepő előnyei

A napjainkban mindenütt olvasható különböző étrendi tanácsok alapján nehéz eldönteni, mit is együnk. Vegyük például a zsírt. Évek óta főgonoszként emlegetik, a szívbetegségek, elhízás, magas koleszterin felelősének tartják. Tudósok azonban kimutatták, hogy a zsírfogyasztásnak számos előnye is van, úgyhogy ideje átértékelni az étrendünkben elfoglalt helyét.

Őseink étrendjében 75% volt a zsiradék, 20% a fehérje és 5% a szénhidrát, szemben napjaink étrendjével, amely 60% szénhidrátot, 20% fehérjét és 20% zsírt tartalmaz. Tudósok számos egészségügyi problémáról, például az Alzheimer-kórról, depresszióról és krónikus fejfájásról is kimutatták, hogy a szénhidrátok okozta gyulladásokhoz köthető. Az elhízások gyakorisága is a késztermékekben megtalálható szénhidrátok számlájára írható. Ugyanakkor a zsírnak számos kevéssé ismert előnye van.

Fontos az egészséges agyhoz

Az agyszövetek kb. 60%-ban zsírból állnak. A zsírszegény diéta feléli az agy megfelelő működéséhez szükséges anyagokat. Nemcsak a lényeges zsírsavakról és omega-3-ról van szó, de néhány szaturált (telített) zsírfajtáról is, beleértve az állati eredetű zsiradékot. Számos fontos vitamin, például az A-, D-, E- és K-vitamin zsírban oldódik.

Segíti a tüdő megfelelő működését

A tüdőnket bevonó anyag szinte teljes egészében szaturált zsírból áll. A koraszülött babáknak, akiknél még hiányzik ez a surfactant nevű anyag, külön pótolják, hogy a tüdő megfelelően működhessen. Kutatások folynak arról, hogy mi az összefüggés a túl kevés szaturált zsírfogyasztás és az asztma között.

Élénkíti az immunrendszert

Dr. Michael és dr. Mary Eades Jó kalóriák, rossz kalóriák című könyvükben írják le a vajban és kókuszolajban található szaturált zsíroknak az immunrendszer egészségére gyakorolt szerepét, megállapítva, hogy „elegendő szaturált zsírsav hiánya a fehérvérsejtekben akadályozza azon képességüket, hogy felismerjék és elpusztítsák az idegen betolakodókat, vírusokat, baktériumokat és gombákat.”

Egészségesen tartja legnagyobb szervünket

A sejthártya tömege zsírból épül fel, és a bőrünk igen nagyszámú sejtből áll. A megfelelő mennyiségű zsírfogyasztás nélkül bőrünk kiszárad és berepedezik, ami megnyitja az utat a fertőzések számára az egész szervezetünkhöz.

Transzszírt ne!

A zsír kétszer annyi kalóriát tartalmaz, mint a szénhidrátok, tehát nemcsak hosszabb időre fenntartja az energiánkat, de abban is segít, hogy kevesebbet együnk, mivel később lép fel az éhségérzet. Óvakodjunk azonban a transzzsíroktól! Ők az igazi gonoszok, melyek a szaturált zsírokhoz adott hidrogén segítségével jönnek létre. Az egyetlen feladatuk, hogy az élelmiszereket tartósabbá tegyék.

Fogjunk tehát egy marék diót, élvezzük az olívaolajban és vajban főzött lazacot, és adjunk egy kis kókuszolajat a reggeli smoothie-hoz. Hozzuk vissza ezeket a jó zsírokat az étrendünkbe!

(Angolból fordította: H. Orsi)