Az antidepresszánsok helyett a terápia is segít

Úgy tűnik, statisztikai értelemben nincs különbség a pszichoterápia és az antidepresszánsokkal való gyógyszeres kezelés között, noha az elmúlt tíz évben a gyógyszeres kezelések száma Nagy-Britanniában megduplázódott. A British Medical Journalben publikált friss kutatás az antidepresszánsok és a kognitív viselkedésterápia hatásait hasonlítja össze.

A kognitív viselkedésterápia (CBT) lényege, hogy a terapeuta a gondolkozási folyamat megváltoztatásában segít, ami hatékony megoldás lehet számos probléma kezelésekor.

A beszélgetésterápiának is nevezett módszer lényege, hogy a terapeuta tudatosítsa a páciensben a negatív sémákat, korlátozó hiedelmeket, és segítsen a pozitív énkép megtalálásában. A páciens azonnali reakciójában és a hosszútávú eredményesség tekintetében ez a kezelési mód éppen annyira hatékony, mint a gyógyszeres kezelés.

Mivel azonban kognitív viselkedésterápia időigényes és költséges, az orvosok gyakran a gyógyszeres kezelés mellett döntenek, legyen szó depresszióról, pánikbetegségről vagy szorongásról.

Míg 2004-ben 29 millió brit kapott receptet az orvosától, 2014-ben ez a szám már 57 millió volt. Nagy-Britanniában jelenleg a lakosság 9 százaléka elmondhatja magáról, hogy mostanában antidepresszánst szedett – ez a negyedik legmagasabb érték Európában.

Tekintve, hogy a szakemberek szerint egyértelműen bizonyítható, hogy nincs statisztikailag kimutatható különbség a kognitív viselkedésterápia és a gyógyszeres kezelés hatása között, a pácienseknek lehetőséget kellene kapniuk arra, hogy maguk döntsék el, melyik terápiát részesítik előnyben.