Mérgező az adventi gyertya?
Nehéz elképzelni, de gyertyákban, rágógumikban, kozmetikumokban, tisztítószerekben, édességekben és a cipőkrémekben gyakori összetevő a paraffin, ami nem más, mint az olajipar salakanyaga. Bár ez a termék elterjedt és sokoldalú, vannak negatív oldalai is. A paraffingyertya égése során például mérgező gázok keletkeznek, amelyek akár rákot is okozhatnak.
A paraffin elégetésekor számos káros anyag szabadul fel, beleértve az alkánokat, alkéneket, ketonokat, toluolokat vagy a benzolt. Ezek a paraffingyertyák égetésekor a levegőbe jutnak, és légzési problémákat okozhatnak, valamint allergiás reakciókat válthatnak ki, elősegítik a tüdőrák kialakulását.
A paraffingyertyát ne égessük kicsi, nem jól szellőző helyen, például fürdőszobában. A gyertyát ajánlatos nem elfújni, a kanócot inkább fordítsuk vissza a forró viaszba. Utána a szobát alaposan ki kell szellőztetni.
Aki biztosra akar menni, annak tanácsos valódi méhviaszból vagy szójaolajból készült gyertyát használni. Ezek nem csak megújuló nyersanyagokból készülnek, hanem égéskor sem bocsátanak ki kimutatható mérgező anyagokat.
Paraffin a kozmetikában
Szigorúan véve a paraffin desztillált kőolajszármazék, ez adja a szükséges zsiradékot a kozmetikai termékekben: az arckrémekben, testápolókban és ajakbalzsamokban. Hatása a bőrre azonban vitatott. A kritikusok azt állítják, hogy a zsírréteg megakadályozza a bőr lélegzését, elősegíti a ráncosodást, lerakódhat a belső szervekben.
Kézfürdő, krémek
Mivel a paraffinolaj erősen zsíros, különösen alkalmas a száraz bőr ápolására. A professzionális kézápolásnál például egy paraffinos kézfürdő egyike a divatos kezelési módszereknek. A paraffinfürdőnél a tiszta viaszt körülbelül 50 fokra melegítik, és a kezeket a meleg, folyékony viaszba merítik. Ha a kezet bevonta a vastag paraffinréteg, kiveszik a fürdőből és megvárják, amíg a viasz megszáradt. Hő hatására az ápolószer beszívódik a bőrbe, így az lágy lesz.
A paraffin alapú krémek különösen télen segítenek, védik az ajkakat és a bőrt a szél és hideg ellen. Síeléskor vagy téli sétakor nemcsak a kiszáradástól, hanem a hőveszteségtől és fagyástól is óvnak.
Paraffin az élelmiszerekben
Az élelmiszeripar a paraffint elsősorban rágógumikban, cukrászati készítményekben és a sajt konzerválásához használja. A paraffin sok rágógumi „alapanyaga”. Élelmiszer-adalékanyagként tisztított paraffin használnak gyümölcs, zöldség és szárított gyümölcs bevonószereként, így segítve azok konzerválását. A csokoládéhoz és a gumimacihoz is gyakran használnak paraffint, hogy az édességnek sima, fényes felülete legyen.
Bár paraffin ehető, nem szívódik fel a szervezetben, hanem emésztetlenül távozik. A tiszta, finomított paraffinnak alig van előnytelen tulajdonsága, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által nem minősül károsnak az egészségre. Mindazonáltal fogyasztás előtt tisztában kell lenni azzal, hogy ez a sokoldalú adalék az olajipar egyik hulladékterméke.
(Németből fordította: Koncz László)