Piercing – mire kell ügyelni?
A piercingnek sok kultúrában nagy hagyománya van, nálunk is évek óta reneszánszát éli. A gyűrű a köldökön, vagy egy ékszer az orrban vonzza a tekintetet – de bajjal is járhat. Figyelembe kell venni egészségügyi szempontokat, és bizonyos alapvető higiéniai szabályok betartása is alapvető követelmény, hogy csökkenteni lehessen a fertőzés kockázatát.
Az anyag kiválasztásánál fontos a nagy tisztasú fém választása, ajánlott tiszta titán, arany vagy platina. Nikkelt tartalmazó ötvözetek, vagy egyéb nem nemesfém anyagok allergiát okozhatnak, és ezért nem alkalmazhatók.
Piercing behelyezésekor nyílt seb keletkezik, tehát fennáll annak a veszélye, hogy a vírusok vagy baktériumok kerülnek a sebbe. Az ékszer szakszerűtlen behelyezésekor megsérülhetnek a véredények vagy idegek. Ritka esetben hat hét múlva úgynevezett keloid (hegdaganat), a hegesedés túlzott formája keletkezhet. Ekkor az ékszert azonnal el kell távolítani, és ezen a ponton nem szabad többé használni.
Tanácsok a piercing behelyezésére
- A komplikációktól mentes gyógyulás előfeltétele a steril eszközök használata a piercing behelyezésekor.
- A bőrt alaposan meg kell tisztítani és fertőtleníteni.
- A piercinget teljesen steril körülmények között kell behelyezni: az összes használt eszköznek és az ékszernek is sterilnek kell lennie.
- Steril kesztyű használata ugyancsak előírás. A kesztyű felhúzása előtt legalább 30 másodpercig tartó kézfertőtlenítést kell végezni.
- Az ékszer behelyezése után a sebet meg kell tisztítani, fertőtleníteni és steril kötéssel kell lefedni. Gondos sebkezelés szükséges a jó és gyors gyógyuláshoz.
- Külön szoba is szükséges a higiénikus munkához mosdóval, szappannal és fertőtlenítő-adagolóval, valamint eldobható törölközőkkel.
A köldökben, szemöldökben, orrban elhelyezett piercing szakember beavatkozását követeli meg. Az alsó ajakban vagy a nyelvben lévő ékszer kárt okozhat evésnél, ivásnál, vagy nyelésnél. Ezek a piercingek nyeléskor érintik a fogak hátsó részét. Mivel pedig naponta sok százszor nyelünk, idővel a fogak is károsodhatnak.
Ha piercinget akar behelyeztetni, forduljon szakemberhez, aki képes felmérni a kockázatot, és szakszerű, steril beavatkozást tud garantálni.
(Németből fordította: Koncz László)