Mit árul el a nyelvlepedék?
A nyelv az emésztőrendszer kirakatának tekinthető. Mindenki ismeri a reggeli állott ízt, a fehéres bevonatú nyelvet. Ez általában nem ad okot aggodalomra, de ha a bevonat vastag, makacsul megmarad, lehet, hogy gombáról van szó. Az orvosok és terapeuták a nyelvlepedék alapján képesek felismerni a beteg állapotát és a betegségeket. Lássuk, mire figyeljünk!
Mondd szépen, Á! Az egészséges nyelv halványpiros, kissé nedves és mozgékony. Vékony fehéres bevonata van, ami annak a jele, hogy a gyomor jól emészti meg az ételt. Aki pontosan megfigyeli a nyelvét, képes észlelni a korai betegség tüneteit. De legyen óvatos, és ne becsülje túl saját diagnózisát!
Milyen nyelvlepedék mit jelent?
- A nyelven lévő szemölcsök nagyobbak és vöröses színezetűek (málna- vagy epernyelv): ez fertőző betegségeket jelez, mint amilyen pl. a skarlát.
- A majdnem fekete nyelvlepedék antibiotikumos kezelés esetén fordulhat elő.
- Égő, élénkpiros és gyulladt nyelv utalhat vitaminhiányra, de lehet vérszegénység vagy cukorbetegség jele is.
- Abnormálisan nagy nyelv előfordulhat pajzsmirigy betegség vagy agytumor jeleként.
- Az erősen duzzadt nyelv gyorsan fellépő, életveszélyes allergiát jelez.
- A nyelv rendellenes szárazsága hasnyálmirigy betegségre utal.
- A vörös nyelv további tünetekkel párosulva – mint a fejfájás, a nyomás érzése a bordáknál, vagy görcsös hasi fájdalom – jele lehet a gyomor-bélrendszer, a máj vagy a szív megbetegedésének.
- Vékony, sima és keskeny nyelv jelezhet vérszegénységet, bélbetegséget vagy antibiotikumos kezelést.
- Foglenyomatos nyelv, vagy egyenetlen bevonat (térképnyelv) utalhat éjszakai fogcsikorgatásra vagy harapásra, de többnyire ennek nincs jelentősége.
(Németből fordította: Koncz László)