Azt gondolja, a zsírmentes tej egészséges? Nem! (1.)
A zsírmentes sovány tej minden egészségtudatos amerikai háztartás leglényegesebb nyersanyaga. Igyunk lefölözött tejet, mert a teljes tej túl sok zsírt, túl sok kalóriát és koleszterint tartalmaz, ami szívbetegségekhez vezethet. Lássuk ennek az állításnak a másik oldalát, ismerjünk meg néhány dolgot a tejipar kedvencéről, a lefölözött tejről.
1. A sovány tejet nem azért találták ki, hogy a fogyasztók egészségesebbek legyenek, hanem hogy a gyártók hasznot húzzanak belőle
Valamikor a 2. világháború után kezdett terjedni az az állítás, hogy a zsír ellenség. A vajat zsírszegény, ipari olajokból gyártott margarinra cseréltük, és a krémes, teljes zsírtartalmú tej helyére a sovány tej lépett. A tejfeldolgozókat lázba hozta ez az új trend, hiszen ami eddig ipari melléktermék vagy hulladék volt, hirtelen erősen keresett „egészséges étellé” lépett elő. A tejszín, tejföl, vaj mellett a visszamaradt sovány tej is hirtelen pénzforrássá változott. Persze, hogy erről már nem akarnak lemondani.
2. A sovány tejnek van egy titokzatos összetevője, amiről nem szoktak beszélni
Feldolgozás előtt a lefölözött tejnek nagyon nem vonzó, kékes színe, krétaszerű íze és vizes állaga van, ami egyáltalán nem hasonlít a természetes tejre. Ezért gyakran tejport kevernek bele. A tejpor előállítása során azonban a folyékony tejben lévő koleszterin oxidálódik. Az oxidálódott koleszterin hozzájárul a plakk-képződéshez az artériákban, egyben elveszíti a nem oxidálódott koleszterin gyulladásgátló tulajdonságát is. Az FDA viszont nem kötelezi a tejfeldolgozókat, hogy külön feltüntessék a tejport az összetevők listáján.
3. A sovány tej antibiotikumokat és GMO-t tartalmaz
A legtöbb élelmiszerboltban kapható sovány tej olyan nagyüzemi tehenészetekből származik, ahol a teheneket bezárva és nem megfelelő étrenden tartják. A tehenek természetszerűleg füvet esznek, a tehenészetben viszont az étrendjük elsődlegesen kukoricából áll, amitől sokszor megbetegszenek. A betegségüket pedig gyakran antibiotikummal gyógyítják, hiszen a tenyésztőnek érdeke, hogy mielőbb meggyógyuljanak, és ismét tejet adjanak. Ennek az orvosságnak egy része a tejbe is belekerül.
A tejtermelés serkentésére találták ki az rBGH-t (rekombináns szarvasmarha növekedési hormon), ami genetikailag módosított természetes növekedési hormonokat jelent. Ennek használatát ugyan gyakorlatilag minden ipari országban tiltják, az Egyesült Államokban azonban nem.
(Folytatjuk)
A cikk másik részét ide kattintva olvashatja.
(Angolból fordította: H. Orsi)