Gyógyító energiák: a reiki
A reiki energiaátadással dolgozó, kézrátételes gyógymód, szellemi iskola, mely nem csupán megkönnyíti a gyógyulás útjait, de az Univerzummal összhangban segíti szellemi, spirituális, lelki fejlődésünket is. Megtapasztalása hozzásegít az egység élmény megéléséhez.
A modern, fogyasztói társadalmakban, ahol az elfojtott érzelmek, a túlterheltség, a stressz népbetegségek forrása lett, mind többen keresik gyógyulásukat, feltöltődésüket a különféle ősi bölcsességeken nyugvó, alternatív gyógymódokban.
Test, lélek és szellem teljessége
A reiki holisztikusan, a test-lélek-szellem teljességében hat, vagyis nem a tüneteket kezeli, hanem abban segít, hogy megértsük betegségünk okát, s megtalálva saját utunkat, visszaállítsuk a megbomlott egyensúlyt. A betegség mindig tünet, mely arra figyelmeztet, hogy valahol elakadtunk, letértünk az útról, ám – ha a reiki segítségével – felismerjük a „leckét”, kilábalhatunk a „gyógyíthatatlan” betegségekből is.
A reiki japán szóösszetétel, melynek első tagja, a rei az univerzális, kozmikus jellegre utal, míg a ki a minden létezés alapját jelentő energia, vagyis az életerő. Ez utóbbiról valamennyi ősi kultúra megemlékezik; rokona a kínai chi (vagy csi), a hindu prána, az egyiptomi ka, a görög pneuma. A reiki tehát nagyjából annyit tesz, mint egyetemes energia, a mindent átható életerő.
A reikit a többi kézrátételes vagy érintéses gyógymódtól a beavatás különbözteti meg. A reiki univerzális; egykor minden ember magától értetődő módon használta, ám a civilizált ember számára ehhez beavatás szükséges. A szakavatott mester által végzett behangolás során „csatorna” nyílik bennünk, melyen keresztül áramoltatni tudjuk a nagyobb mennyiségű reiki energiát.
A reiki története
Valaha a reiki a Föld összes gyermekének természetes képessége volt. A Föld változásai azonban, melyek során elpusztultak az ősi kultúrák, Mu és Atlantisz, kulturális szervezetlenséghez vezettek, és a gyógyító rendszer a kiválasztott kevesek tudása maradt. Aztán évszázadok teltek el, s a reikivel való gyógyítás módszere lassan feledésbe merült.
Egészen a XIX. századig, amikor is egy japán teológus, dr. Mikao Usui elhatározta, hogy Jézus és Buddha csodálatos gyógyításainak a nyomába ered. A gyógyító eljárások eredetét kutatva jutott el India ezoterikus tanításaihoz és a zen buddhizmushoz. Hosszú éveket szentelt a kézrátételes gyógyítás titkának megfejtésére, míg a tibeti szutrák között a válasz a kezébe akadt, majd röviddel ezután megkapta a beavatáshoz szükséges szimbólumokat is. A legenda szerint pontosan egy 21 napos böjt és meditáció után nyerte el mint isteni kinyilatkoztatást.
Mi történik a reiki kezelés során?
A reiki a koronacsakrán keresztül lép be a szervezetbe, majd a kézen át lép ki. Így közvetíthetjük azt kézrátétellel egy másik élőlénynek, illetve önmagunknak. A beavatás révén a fizikai és az éteri test rezgésszáma megemelkedik, ami hozzájárul a test-lélek-szellem harmonizálásához s lelki békénk megtalálásához. A beavatás után a reiki energiával egyaránt kezelhetjük önmagunkat és más személyeket, de a reiki „csodát tesz” az állatok és a növények esetében is.
A reiki intelligens energia, amin azt értjük, hogy mindig oda áramlik, olyan intenzitással, mértékben és időtartamban, amire ott és akkor éppen szüksége van a gyógyulást keresőnek.
Alázatra tanít; fontos annak tudatosítása, hogy a reikit csatornázó nem gyógyít, a szó klasszikus értelmében, csupán közreműködik abban, hogy az energia eljusson ahhoz, akinek szüksége van rá. Ennek köszönhető, hogy a reiki kezelés során a kezelő személy a betegre „nem viszi át” saját negatív energiáit, mivel a reiki egy külön, megtisztított csatornán keresztül áramlik. A gyógyító energia hatásos módszer a teljes relaxációhoz, segít lerakni a napi terheket, a stresszt, a kimerültséget, a depressziót, földolgozni a régóta „dédelgetett” sérelmeket. Elősegíti a pozitív gondolkodást, s föloldja az érzelmi blokkokat.
A reiki nem függ a világnézetünktől, az egyetemes energia hívő és materialista emberek számára egyaránt elérhető. Nem vallás; nincsenek külön doktrínái, előírásai. Ugyanakkor bármely vallással összeegyeztethető, hiszen legmélyebb gyökere – valamennyi valláshoz hasonlóan – a szeretet.
Maczkay Zsaklin