Görögszéna: rejtélyes kis magvak

A görögszénát vagy lepkeszeget a legrégebbi korok óta fogyasztják, használják. Egyiptomban kenyérkészítéshez ma is felhasználják, a görögök a nyers vagy főzött magvakat mézzel fogyasztják. Indiában, a Közel-Keleten népszerű fűszer. A magok hormonszerű anyagokat tartalmaznak, nemi vágyat felkeltő hatásuk mellett serkentik a haj növekedését, erősítik a méhet.

Fűszerként főként a levelét, gyógyászati célokra a növény szárított, érett magját használják. Ha a magokat vízbe tesszük, gyorsan megduzzadnak és a maghéjak szétválnak. A magok íze enyhén keserű, erős, aromás illatú.

Mire használják?

A görögszéna használható belsőleg és külsőleg is. Belsőleg alkalmazva növeli az étvágyat. Az újabb klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy a görögszénamag segíthet a hajhullásnál is.

A magokból borogatás is készíthető, amelyek alkalmasak gyulladások, kelések és fekélyek kezelésére. A népi gyógyászatban magas nyálkatartalma miatt például a felső légutak nyálkahártya-gyulladása, valamint gyomorfekély, hasi fájdalom, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérzsírszint és impotencia kezelésére használják. Naponta többször, kevés folyadékkal fogyasztva a mag roboráló (erősítő) hatású. A homeopátiában az érett, szárított magokat használják anyagcsere-rendellenességek kezelésére.

Összetevők, adagolás

A görögszénamagok nagy része (30%) nyálkaanyag. Tartalmaz továbbá legfeljebb 3% szteroid szaponint, A-G trigofoenosidot és kevés illóolajat.

A görögszéna teaként és néhány teakeverékben kapható, javaslatként bőr- és vértisztítás szerepel. A tea használható belsőleg, vagy külsőleg borogatás készítésére. A gyógynövények területén a görögszénamagokat és ezekből készült kivonatokat például tinktúrák, kapszulák és samponok formájában kínálják. Az átlagos napi adag, ha csak másként nem rendelik, belső alkalmazása 6 g. Külsőleg alkalmazva a mag 50 g mennyiségéhez 250 ml vizet adhatunk a borogatás elkészítéséhez.

Belső használatra 3-szor naponta körülbelül 2 g, a zúzott magok (1 teáskanál megfelel körülbelül 4,5 g-nak), kevés folyadékkal kell bevenni. Az étvágy növelésére a bevitel étkezések előtt javasolt. Helyi gyulladás esetén külső használatra 50 g magport elkeverünk 250 ml vízzel és 5 percig forraljuk. Ebből nedves, meleg borogatás készíthető, amelyet az érintett bőrfelületre kell helyezni.

Hatásai

A görögszénamag hatásmechanizmusa még mindig nem túl jól ismert. Eddig vércukorcsökkentő és antidiabetikus hatásait lehetett bizonyítani, amelyek valószínűleg a szteroid szaponinokra vezethetők vissza. Patkánykísérleteknél a magvak használata étvágynövekedését eredményezett.

Mellékhatások

Ismételt külső alkalmazások esetén nemkívánatos bőrreakciók, mint például bőrpír és viszketés jelentkezhetnek. Gyógyszer-kölcsönhatások és ellenjavallatok nem ismeretesek.

(Németből fordította: Koncz László)