Nem elég hat óra alvás!

Azok az emberek, akik állandóan azzal dicsekszenek, hogy elég nekik csupán néhány óra alvás, a valóságban sokkal fáradtabbak, mint azt hinnék – derül ki egy friss kutatásból. Hiába hiszik azt a keveset alvók, hogy minden rendben van, elég nekik a kevés alvás is, az agyhullámaik vizsgálata alapján úgy tűnik, mintha éber állapotban is aludnának.

A legtöbb ember fáradtnak, ingerlékenynek és feszültnek érzi magát, ha nincs meg a napi 7-9 óra alvás. Léteznek azonban az ún. „szuperalvók” – az emberiség igen szűk hányada –, akik rendszeresen elvannak kevesebb mint 7 óra alvással is.

Korábban már számos tanulmány vizsgálta a jelenséget, és megállapították, hogy ezeknek az embereknek a genetikai kódja garantálja, hogy ilyen kevés alvással is megelégszik a szervezetük.

Hiába állítják, hogy jól érzik magukat, egészen valószínű, hogy hatással van rájuk a kevés alvás – állítja a kutatás egyik vezetője, Paula Williams, a Utah-i Egyetem pszichológus adjunktusa.

A felmérés során a szakemberek 839 ember agyát vizsgálták éber állapotban. A résztvevőket két csoportba osztották. Az egyik csoport azokból a tagokból állt, akik 7-12 órát aludtak az elmúlt egy hónapban átlagosan, míg a másik csoport tagjai állításuk szerint csupán 6 órát pihentek.

A szakemberek az utóbbi, keveset alvó csoportot további két részre osztották: egyrészt voltak azok, akik állításuk szerint túl fáradtak voltak ahhoz, hogy normálisan működjenek, míg a másik csoport meggyőződése volt, hogy ők remekül elvannak így is.

A Brain and Behavior című szaklapban publikált anyagból kiderült, hogy hiába hitték a keveset alvók, hogy minden rendben van, az agyhullámaik alapján úgy tűnt, mintha éber állapotban is aludnának.

A legtöbb ember észre se veszi, ha egy-két percre elalszik. Bár ezek az emberek azt hitték, tökéletesen jól vannak, a vizsgálat során többször is elbóbiskoltak. Mindez a hétköznapokban igen veszélyes lehet – mondja Williams.