Napi 10 000 lépés gyaloglás, kevesebb üldögélés

A mozgásszegény életmód elkerülésére állítólag napi 10 000 lépést kellene megtennünk, ám egy oregoni tanulmány szerint ha ennél kevesebbre van lehetőségünk, akkor sem kell kétségbeesnünk, csak a mozgás intenzitását kell megnövelnünk. Napi 3000, gyors tempóban megtett lépés már hozzájárulhat az egészséges koleszterinszinthez és számos betegség megelőzéséhez.

Amint arra John Schuna Jr., az Oregoni Egyetem Népegészségügyi Iskolájának szakembere felhívta a figyelmet, már egy kevés mozgás is jobb a semminél, de természetesen minél többet mozgunk, annál jobb. Egy egészséges felnőtt számára a cél az lenne, hogy heti 150 percet töltsön mozgással, és lehetőleg percenként száz vagy annál is több lépést tegyen meg. Ami pedig az ülést illeti, minél kevesebbet tölt így az ember, annál jobb. Igazából az ideális az lenne, hogy hacsak lehet, legyünk mozgásban, és ok nélkül ne ücsörögjünk.

Schuna, a kutatást vezető Catrine Tudor-Locke, a Massachusetts Egyetem szakembere és hat további kutató közel 3400 húsz éves és annál idősebb személy adatait követte nyomon, majd megfigyeléseiket a Medicine & Science in Sports & Exercise című lapban tették közzé.

A vizsgálatokból kiderült, hogy a férfiak közül csupán egyötödükre volt jellemző, hogy egy nap 10 000-nél több lépést tettek meg, míg a nőknél a felső egyötödbe tartozók átlagosan 9824-et léptek naponta, ami pedig a tempót illeti, a „top mezőny” átlaga 96 lépés/perc volt. Összességében a nagyobb sebességgel végzett gyaloglás a szív- és érrendszeri megbetegedések terén nagyobb javulást eredményezett, az ülőmunkával töltött időtartam növekedése viszont automatikusan rosszabbodáshoz vezetett.

A napi 10 000 lépés mítosza egyébként eléggé régi keletű, még az 1960-as évekből Japánból eredeztethető, az azonban a mai napig vitatott, hogy vajon ugyanannyit ér-e az egészség szempontjából, ha valaki ezt a 10 000 lépést egy kétórás séta alatt teszi meg, mint ha az egész napos gyaloglása állna ennyiből, azaz mondjuk 15 óra alatt teljesíti ezt a távot.

A jelenlegi álláspont szerint az enyhe és intenzív mozgás, valamint az üléssel töltött idő valamennyire függetleníthető egymástól az egészség tekintetében, ha azonban valaki napi 2-3 órát tölt mozgással – akármilyen intenzitású legyen is az –, nehéz elképzelni, hogy ennek egészségügyi előnyét eltörölné az, ha a többi időt ülve tölti az illető.