A drága gyógyszereket törlik a tb-listáról
Az egészségpénztár megkezdte az általa támogatott mintegy 6200 medicinát tartalmazó gyógyszerlista felülvizsgálatát. Amennyiben a gyártók a jelenleg fix összeggel támogatott gyógyszercsoportokban a referenciatermékeknél 20 százalékkal drágább orvosságaik árát nem csökkentik ez alá, termékük július 1-jétől lekerül a társadalombiztosító által támogatott listáról.
Az esetleges delistázás mintegy 200 originális orvosságot érint – mondta a Világgazdaságnak adott interjúban Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettese. Számításaik szerint a 200 készítmény árának csökkentése az év második felében 8 milliárd forint megtakarítást jelentene a lakosságnak.
Nógrádi Tóth Erzsébet cikkéből kiderül, hogy a lista felülvizsgálatának eredményeként július 1-jével új, fix összeggel támogatott gyógyszercsoportokat alakítanak ki. Ez azt jelenti, hogy az Országos Gyógyszerészeti Intézet által helyettesíthetőnek minősített, azonos hatóanyagú orvosságok közül az OEP a legolcsóbb (referenciakészítmény) árához állapítja meg a fix támogatást, ezt kapja valamennyi, az adott csoportba sorolt gyógyszer. Ezért ha az orvos a referenciakészítménynél drágább szert ír fel, a betegeknek többet kell fizetnie. Ha az olcsóbb, azonos hatóanyagú és helyettesíthető szert választja, a beteg is jól jár, és kevesebb lesz a tb által fizetendő támogatás is.
Azok a generikus (vagyis lejárt szabadalmi védettségű) szerek kerülhetnek a biztosító által támogatott készítmények közé, amelyek ára 30 százalékkal olcsóbb a már listán lévő originális szereknél. A biztosító figyeli a külföldi árat is, s kizárólag az a gyógyszer kap zöld utat, amelyik a legolcsóbb az Európai Unióban. Az elmúlt két évben 500 generikus és több eredeti (onkológiai, pulmonológiai) készítménnyel bővült a tb-lista.