Várólistára kerülhetnek a meddő párok
Augusztus elseje óta havonta 25-30-cal több lombikbébi-kezelést végeznek, mint amennyit kifizet a biztosító. Az eddiginél is többet kell várakozniuk a lombikbébi-kezelésre szoruló meddő házaspároknak az egészségügyi intézmények finanszírozásának megváltoztatása miatt.
Az itthoni lombikbébi-kezelések hatvan-hetven százalékát végző Kaáli Intézet öt meddőségi központjában augusztus elseje óta havonta huszonöt-harminccal több lombikbébi-kezelést végeznek, mint amennyit kifizet a biztosító. „Harminckétmillió forintot spóroltunk ezzel eddig az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak, de nem akarjuk elküldeni a gyermekre vágyó házaspárokat” – mondta a Magyar Hírlapnak Steven G. Kaáli, az intézet alapítója. Az OEP-finanszírozáson felüli betegeket az orvosok társadalmi munkában látják el, az anyagköltséget pedig Kaáli professzor fizeti. A professzor hangsúlyozta: ez válsághelyzet, s az ilyen működést csak januárig tudják vállalni. Ha nem változik a helyzet, utána kénytelenek lesznek várólistát kialakítani.
Ezt a János kórházban lévő Budai Meddőségi Centrumban már most meg kellett tenni – tudta meg a lap Konc Jánostól, a központ vezetőjétől. Már decemberre is betelt a keret, vannak, akik csak januárra kaptak időpontot. Kaáli professzor szerint a várólisták kialakítása miatt az idősebbek akár ki is futhatnak az időből, harmincöt éven felül ugyanis egyre csökken a beavatkozás sikerének esélye. Mint ismert, a múlt évi után idén ismét csökkentették az egészségügyi intézmények teljesítménykorlátját: július óta a tavalyinál öt százalékkal kevesebb ellátás után kapnak finanszírozást az egészségbiztosítótól. Így a meddőségi centrumokban is ennyivel kevesebb beteget tudnak fogadni.
Emellett – mint a Magyar Hírlapnak több intézmény vezetője is elmondta – jóval több gyermektelen pár keresi fel a központokat. Az Egészségügyi Minisztériumban készülő szakmai javaslatok között szerepel olyan felvetés is, hogy a jövőben csökkenik a társadalombiztosítás által finanszírozott lombikbébi-kezelések számát. (Jelenleg páronként öt próbálkozást áll az OEP, s alkalmanként 300 ezer forintot fizet.) Az orvosok szerint sokan ezt hallva rohamozták meg az ország tizenegy meddőségi központját.
A magyar lombikprogramok atyjának tartott Kaáli professzor szerint a programokat nem az egészségügy, hanem a népesedéspolitika részeként kellene kezelni, hiszen javítani lehet vele a kedvezőtlen születési statisztikákat. Ma a gyerekek két százaléka lombikkezeléssel jön világra: évente mintegy kétezer lombikbébi születik. A szakma szerint éppen ezért el kellene törölni a teljesítménykorlátot ezen a területen. Kaáli professzor és Konc János egyetért abban, hogy ha megszorításokat mindenképpen kell érvényesíteni, akkor a teljesítménykorlát eltörlése mellett a 35 év alattiak esetében háromra, az ennél idősebbeknél négyre csökkenthető lenne a biztosító által fizetett kezelések száma. A technikai fejlődésnek köszönhetően ma már kevesebb kísérlet is sikerre vezethet.
Jobb a helyzet, mint Nyugaton?
A világon mindenütt, a gazdag európai országokban is van várólista az ilyen típusú beavatkozásoknál – reagált a lap megkeresésére az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztálya. Szerintük Magyarországon még így is jobb helyzetben vannak a meddő párok, mint máshol. Nálunk ugyanis öt beavatkozást támogat a társadalombiztosítás, míg Angliában csupán egyet, más nyugati országokban pedig kettőt.
(Forrás: Dobozi Pálma, Magyar Hírlap)