November 5.: Hamvas Béla-emléknap
Hamvas Béla-emléknapot tartanak november 5-én, vasárnap Budapesten. Hamvas szellemi hagyatéka, a fogyasztói társadalomhoz való viszonya és bölcselete kerül szóba. Az Ezo tér magazin szervezésében Mireisz László, Kövesi Péter, dr. Thiel Katalin és Dúl Antal ad elő.
Hamvas Béla (1897-1968) író, filozófus. 1923-ban a budapesti egyetem magyar-német szakán szerzett diplomát. Tanult a Zeneművészeti Főiskolán is. A Budapesti Hírlap munkatársa lett, 1927-től a Fővárosi Könyvtár könyvtárosa volt. 1935-36-ban Kerényi Károllyal megalapította a Sziget szellemi műhelyt és folyóiratot. 1940-44-ben az orosz fronton teljesített szolgálatot.
1945-től részt vett a megújult szellemi életben: az Egyetemi Nyomda kis tanulmányait szerkesztette, antológiát adott ki, előadás-sorozatot tartott. Forradalom a művészetben, Absztrakció és szürrealizmus Magyarországon (Kemény Katalinnal) című tanulmánya miatt Lukács György hevesen támadta. Nem publikálhatott. 1948-ban könyvtárosi állását is elvesztette. 1951-64 között segédmunkás, illetve raktáros volt. A tilalom időszakában írásait szamizdatban terjesztették. (Jelentősen hatott a fiatal magyar avantgard művészekre.)
Életművének meghatározó élménye az „univerzális orientáció és transzparens egzisztencia”, azaz a hiteles lét és a modern világ közötti ellentmondás. Munkásságában az ismert külföldi és hazai krízisirodalomnál mélyebbre hatolt a válság okainak vizsgálatában. A lét értelmét, „a logosz őrét” a hagyományban, a világteremtés előtti rendben ismerte fel. Ezzel ellentétben állnak a ráció változó rendszerei.
Scientia Sacra, Az őskori emberiség szellemi hagyománya (1988) című tanulmányában a szent könyvekre támaszkodva tárta fel az „aranykor” világát, amelyben a lét és élet nem vált ketté, hanem a mindenkori normális emberi állapotban valósult meg.
Alább idézünk Mireisz Lászlónak, a vasárnapi rendezvény egyik előadójának a gondolataiból: „Hamvas Béla öröksége leginkább abban áll, hogy egyike volt azon európaiaknak (és az első volt a magyar nyelvterületen), akik a XX. század során, a különböző hagyományvonalak napvilágra kerülése kapcsán meghatározták és megfogalmazták az »egyetemes hagyomány« lényegét. Abból indult ki, hogy a hagyomány a »szellem időfeletti jelenléte«, és ez alapot teremthet arra, hogy az ember a hagyomány lényegét közvetlenül ismerje meg és azt létében realizálja. Ezért Hamvas a különböző hagyományvonalak szintézisével olyan szellemi mozgást indított el, elsősorban és egyelőre a magyar nyelvterületen, amely napjainkban kezd általános szellemi jelenséggé formálódni.
Ezen jelenség leírása napjaink feladata és kötelessége.”
* * *
A rendezvényt a SOTER Ezoterikus Klubban (Bp., VI. Dessewffy u. 53.) tartják 2006. november 5-én 10.30 és 16.30 között. Jegyek a helyszínen, illetve az Ezo tér Kft. Irodájában (1067 Bp., Teréz krt. 29. fszt.1.) elővételben kaphatók, tel.: 06-(1)-354-1526.