Tüdőszűrés: maradnak a régi gépek
Járvány nincs, még csak három embert fertőzött meg Magyarországon a tbc antibiotikumoknak ellenálló típusa. Viszont új tüdőszűrő gépek sem lesznek egyhamar, mivel elvesztettünk egy ezzel kapcsolatos pályázatot. A jelenlegi berendezések átlagéletkora 15-20 év.
Tovább csúszik a tüdőszűrés rendszerének és funkciójának szükséges átalakítása, miután Magyarország nem nyert az ezzel a céllal beadott norvég pályázaton – mondta a Magyar Hírlapnak Strausz János, az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgatója. Mint arról a lap korábban beszámolt: a jelenlegi 160 tüdőszűrő állomáson működő berendezések átlagéletkora 15-20 év. A pályázattól korábban 9 millió eurós értékben remélt új, digitális tüdőszűrő berendezéseket a szakma.
A tüdőszűrés kérdése most különösen aktuális, miután a Nemzetközi Vöröskereszt és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelezte: súlyos tuberkulózisjárvány fenyegetheti az Európai Uniót a Kelet-Európában és Közép-Ázsiában pusztító rezisztens kórokozó miatt.
Strausz János ugyanakkor hangsúlyozta: Magyarországon még nincs szó járványról, egyelőre három olyan beteget tartanak nyilván, akit a tbc antibiotikumoknak ellenálló fajtája betegített meg. A főigazgató szerint nem külföldről hozták be a betegséget, hanem itthon alakult ki bennük. A tbc-baktériumoknak ez az extenzív drog rezisztens (edr) törzse akkor is létrejöhet, ha a beteg nem tartja be az orvos utasításait, és például nem a meghatározott ideig szedi a gyógyszereket. Az érintett betegeket karanténban kezelik, amíg ugyanis a hagyományos tbc-s betegek három-négy hétig fertőznek, ők folyamatosan. A gyógyulásra kevés az esély, hiszen egyetlen, a tuberkulózis gyógyítására alkalmazott orvosság sem hatásos esetükben.
A tüdőgyógyászok szerint módosítani kellene az idegenrendészeti jogszabályokat a járványügyi szempontok miatt. Az MTI szerint ugyanis az év elején törölték azt a rendeletet, amely a menekültek és a bevándorlók hosszabb itt-tartózkodása esetére előírta volna a vizsgálatot.
A madárinfluenzának még nincs vége
Nem múlt még el a madárinfluenza-veszély, hiba lenne leírni a H5N1 vírust – áll az ELTE biológia tanszékének és a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karának közös közleményében. Szerintük aggodalomra ad okot az új Fucsien-változat megjelenése, amellyel szemben hatástalanok az eddigi baromfi-oltóanyagok.
(Forrás: Dobozi Pálma, Magyar Hírlap)