Mennyire zsíros a sajtunk?
A sajt a napi étrend nagyon értékes része, mert fehérjét, zsírt, szénhidrátot és kalciumot, valamint sok vitamint tartalmaz. Fogyasztjuk kenyérrel, falatkákként borhoz, vagy sütéshez-főzéshez.A jó sajtok nálunk is egyre népszerűbbek, évente 13,2 kg-ot eszünk meg fejenként. Az európai listát meglepetésre Dánia vezeti a fejenkénti 28,1 kg-mal.
A sajtok öt különböző kritérium alapján különböztethetők meg:
- tejtípus
- alvasztási módszer
- nyersanyagok
- érlelés
- állag
1. Tejtípus: milyen tejből készül a sajt?
A német régióban a sajtot elsősorban tehéntejből állítják elő, de a juh-, kecske- és bivalytej specialitások is egyre népszerűbbek. A mozzarella például egyre kedveltebb, Németországban sokkal lágyabb ízű, mint az eredeti olasz.
2. Alvasztási módszer
A sajtgyártás alapja a tej megalvasztása, amely az oltó- vagy tejsavbaktériumok felhasználásával történhet. A fehérje megalvad, és a tej sűrűsödik. Aki ügyel a sajt zsírtartalmára, jól jár a savanyú tejből készült sajtokkal. Ez mindig a sovány sajtokat jelenti. (A szárazanyagban kevesebb, mint 10 százalék zsír van).
Az oltóanyag olyan enzim, amely a borjú gyomrában fordul elő és a tejfehérjét megalvasztja. Az enzim ma már előállítható mikroorganizmusokból vagy penészgombákból és genetikailag módosított baktériumokból.
3. Nyersanyagok: nyers tej vagy pasztőrözött?
A tejet sűrítés előtt általában pasztörizálják, vagyis néhány másodpercig körülbelül 75 fokon hevítik, hogy hosszabb ideig eltartható legyen, és a nem kívánt mikroorganizmusokat ártalmatlanítsák. Ezzel szemben a nyers tejből készült sajt előállítása során a tejet nem pasztörizálják, hanem csak legfeljebb 40 fokra hevítik.
Ennek eredményeként mind a természetben előforduló mikroorganizmusok, amelyek fontosak a sajt ízének kialakulásához és érleléséhez, mind a nyers tejből származó nem kívánt baktériumok is átmennek a sajtba. Ezek közé tartozik a Listeria. Ezek olyan baktériumok, amelyek kiváltják az úgynevezett liszteriózist, olyan betegséget, amely terhesség alatt halálhoz és koraszüléshez vezethet. Ha a sajt nyers tejből készült, a csomagoláson ezt fel kell tüntetni.
4. Érlelés – az időtartam változó
Az íze, aromája és megjelenése érdekében minden sajtnak érnie kell. Az ehhez szükséges idő a sajtonként különböző. Például a camembert-ek egy-két hétig tartó érlelési időt igényelnek. Az eidami, a gouda, a tilsit és nemespenészes sajt öt hétig érlelődik. Az ementálinak legalább három hónapig kell érnie. Kivételek a krémsajtok, amelyeket nem kell érlelni.
5. Állag: a kemény sajttól a puháig
A sajt jellegétől függően a konzisztencia a kenhető krémsajttól a kemény sajtig terjed.
Mennyi zsírt tartalmaz a sajt?
A sajtokon és a sajtkészítményeken megtalálható a zsírtartalom, néha a szárazanyag zsírtartalma, de néha megjelenik az abszolút zsírtartalom is. Miből tudhatja a felhasználó, hogy valójában mennyi zsír van a sajtban?
A szárazanyag-tartalom jelentése
A zsírtartalmat a szárazanyagra vonatkozóan adják meg, mivel a sajtok abszolút zsírtartalma a tárolás és érés során a víz elpárolgása következtében változik. A szárazanyagban azonban gyakorlatilag változatlan marad.
Szárazanyag-tartalom a különböző sajtokban legalább:
Zsíros tejszínes sajt: 60-85%
Zsíros sajt: 40-45%
Félzsíros sajt: 20%
Sovány sajt: kevesebb, mint 10%
A sajt abszolút zsírtartalma alacsonyabb, mint a szárazanyag zsírtartalma, és függ a sajt víztartalmától. Ezt a következő képletekkel lehet kiszámítani.
A sajt abszolút zsírtartalmának meghatározása
Krémsajt = szárazanyag-zsírtartalom x 0,3
Puha sajt = szárazanyag-zsírtartalom x 0,5
Szeletelhető sajt = szárazanyag-zsírtartalom x 0,6
Kemény sajt = szárazanyag-zsírtartalom x 0,7
Példa: Ha 45% szárazanyag-zsírtartalmú eidámi sajtot vesz, az abszolút zsírtartalom ez esetben: 45% szárazanyag-zsírtartalom x 0,6 = 27 g zsír 100 grammonként. Egy szelet sajt (30 gramm) ennek megfelelően 8,1 gramm zsírt tartalmaz.
(Németből fordította: Koncz László)