Az anyatej csodákra képes

Magyarországon évente mintegy 95 ezer gyermek születik, közülük azonban minden kilencedik-tizedik sajnos idő előtt jön a világra. Bár a koraszülési tendencia az elmúlt években számottevően nem változott, az orvostudomány fejlődésének köszönhetően az életben maradási esély folyamatosan növekszik, és egyre jobbak a koraszülött babák kilátásai.

Szakmai körökben elfogadott és egyre szélesebb körben ismert az élet első ezer napjának jelentősége. Ami ebben az időszakban történik, egy egész életre kihat. Különösen igaz ez a koraszülöttekre, hiszen a megfelelő táplálás és gondoskodás kulcsszerepet játszik a túlélési esélyek javításában és az egészséges fejlődésben.

Koraszülöttségről akkor beszélhetünk, ha a baba a 37. terhességi hét előtt jön a világra. A koraszülés a rövid távú kockázatok mellett hosszú távon is súlyos következményekkel járhat, hiszen nagyobb például a légzési elégtelenségek, tüdő- és vastagbélbetegség kialakulásának veszélye. A koraszülött babák fejletlenségükből adódóan nehezebben alkalmazkodnak a külvilághoz, ezért a figyelem, a türelem és a fokozatosság nagyon fontos a gondozásuk során. Egészséges fejlődésük és megerősödésük szempontjából kiemelt szerepet játszik az élet első 1000 napjában a megfelelő táplálás.

A baba legjobb tápláléka az anyatej

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a csecsemők hat hónapos koráig kizárólagos anyatejes táplálást javasol, hiszen a szoptatás a legegészségesebb táplálási mód. Az anyatej a legjobb táplálék, amit csak kaphat a baba a születése után, koraszülöttek esetében pedig az életben maradás esélyeit is növelheti. Az idő előtt szült édesanyák tejének nagyobb a fehérje-, zsír-, energia- és immunanyag-tartalma, az idegrendszer és a retina fejlődéséhez szükséges alkotóelemekben gazdag, több ásványi sót és kevesebb laktózt tartalmaz, illetve enzimtartalma miatt könnyebben emészthető.

A szoptatás babának és anyának is jót tesz

Az édesanya számára a szoptatás és a fejés az egyik legfontosabb módja, hogy hozzájáruljon kisbabája egészséges fejlődéséhez. Amellett, hogy az anyatej tápanyagtartalma és összetétele a baba mindenkori igényeihez igazodik, segít a későbbi elhízás, magas vérnyomás és koleszterinszint megelőzésében, valamint csökkenti a cukorbetegség és az allergiás megbetegedések kialakulásának veszélyét. A szoptatás az anyukák egészségére is rendkívül pozitív hatással van; hozzájárulhat a terhesség során felszedett súlyfelesleg leadásához, valamint csökkentheti a petefészek- és mellrák kialakulásának kockázatát. Emellett szoros érzelmi köteléket alakít ki az édesanya és gyermeke között, ami a mentális egészség egyik alapvető eleme.

Az első ezer nap egy életre szól

Szakmai körökben ma már elfogadott a fogantatástól számított első 1000 nap kiemelt élettani jelentősége, ahogyan az is, hogy ebben az időszakban a gyermekek nem megfelelő táplálása több népbetegség – köztük a 2-es típusú diabétesz, a kardiovaszkuláris megbetegedések és az elhízás – kialakulásához is vezethet. Hazánkban az Első 1000 Nap Program célja, hogy felhívja a figyelmet a fogantatástól számított első két év kiemelt jelentőségére, a szoptatás és a helyes korai táplálás fontosságára. A program aranyszabályai között is kiemeli, hogy az anyatej a baba legjobb tápláléka, hiszen tartalmaz minden vitamint és ásványi anyagot, amire a kisbabának szükségük van.

További információ és segítség a szülőknek: www.elso1000nap.hu