Szülés: katarzis vagy krízis?
Sheila Kitzinger (1929), a szüléssel foglalkozó, világhírű kultúrantropológus, aki az 1992-ben megrendezett, Nemzetközi konferencia a születésről című szegedi konferencia egyik díszvendége volt, ismét Magyarországra látogat. Két előadást tart, és új könyve jelenik meg.
Kitzinger részt vesz A szülés árnyékában – Katarzis vagy krízis? című könyvének bemutatóján, és dedikál, ez alkalommal F. Várkonyi Zsuzsa beszélget vele. Az eseményre 2008. április 5-én, szombaton, 18 órakor kerül sor a Libri Mammut Könyváruházban (1024 Budapest, Margit krt. 87-89.)
Sok nő támadásként éli meg
A szülést követő boldogtalanságot gyakran a depresszióval azonosítják, és hormonzavar, az anyaság kezdetére jellemző szociális nyomás vagy kisgyermekkori élmények hatásának tulajdonítják. Az anyák azonban valójában gyakran nem depressziót, hanem aggodalmat, szorongást éreznek. A poszt-traumás stressz szindróma normális reakció, ha fenyegető helyzetet kényszerülünk elviselni anélkül, hogy alakulását befolyásolhatnánk.
Technokrata kultúránkban sok nő támadásként éli meg a szülést, egyesek egyenesen szexuális erőszaknak nevezik. Az esemény gyökeres hatással van én-érzékelésükre és a csecsemőjükkel, partnerükkel fennálló kapcsolatukra. Úgy érzik, nem olyanok, mint a többi nő, gyakran bűntudatuk van, vagy magukat okolják boldogtalanságukért.
Hogyan lehet a poszt-traumás stressz szindrómát még nehéz szülés esetén is elkerülni a megfelelő gondoskodással, illetve a megfelelő kapcsolatok létrehozásával a szülés előtt, közben és után? Mit tehetnek a szülészorvosok, szülésznők, bábák azért, hogy amit a nők szülésük alatt átélnek, megerősítő katarzis, ne pedig olyan krízis legyen, amely akár egy életre visszahúzó erőt jelent? Hogyan lehet a már károsodott nőket segíteni? Ezeket a témaköröket vizsgálja és megoldásokat kínál Kitzinger új könyve.
Április 7.: konferencia a háborítatlan szülésről
Az előadások szinkrontolmácsolással zajlanak. Az április 7-ei konferencia akkreditálása folyamatban van szülésznők, bábák, védőnők számára. A belépőjegyek a helyszínen válthatók meg.
Április 6-án, vasárnap 16 30-18 óra között A szülés helyzete különböző kultúrákban címmel lesz előadás és beszélgetés, a belépődíj 1500 Ft. Április 7-én, hétfőn 9-16.30 óra között kerül sor A háborítatlan szülésről – kultúrák közötti megközelítés címmel tartandó konferenciára Sheila Kitzingerrel és másokkal. Ez utóbbi eseményre a belépődíj 2500 Ft, illetve annak, aki szakmai kreditpontokat gyűjt, plusz 3000 Ft.
A világ legtöbb kultúrájában a szülés egy folyamat része, amelynek alapja a nők közössége és együttműködése, és amelynek természetes alkotórésze az is, hogy a nők tudnak anyák lenni. Sheila Kitzinger kutatásai során azt igyekezett meghatározni, hogy a környezet mely elemei idézik elő ezt a hatást. Mitől jó az a környezet, amit maguk a nők alakítanak ki a szüléshez? Az otthoni és a medikalizált környezet között nagyon jelentősek az eltérések.
Hiedelmek, értékek, kapcsolatok – és hatásuk az anyák, az újszülöttek és a családok életminőségére rövid és hosszú távon. Mit tanulhatunk más kultúráktól? Ezek a konferencia fő témái.
Mindkét rendezvényt az Országos Széchényi Könyvtárban tartják (Budavári Palota „F” épület).
(Forrás és további információk a www.szules.hu oldalon.)