Magyarország szerint se legyen több erdőirtás!

Bolygónk erdeinek irtása minden erőfeszítés ellenére veszélyes mértékben folytatódik. Évi 13 millió hektárnyi erdő pusztul el, ami percenként 36 futballpálya területének felel meg. A legsúlyosabb pusztítás éppen a Föld tüdejét jelentő trópusi esőerdőkben megy végbe.

A világ erdőinek irtása és az erdőterületek csökkenése drámai következményekkel járhat, hiszen az erdőkben található a szárazföldön élő állat- és növényfajok 90 százaléka. Az erdők a világ legnagyobb szénraktáraiként kulcsfontosságú szerepet töltenek be a globális felmelegedés elleni harcban is. Az erdőirtás a világ szénkibocsátásának 15-20 százalékáért felelős.

Az erdőirtással az egész emberiség veszít

„Meg kell fordítanunk az erdőirtás tendenciáját, és megállítanunk a világ biológiai sokféleségének további pusztulását mind a természet, mind az emberek érdekében” – mondta Figeczky Gábor, a WWF Magyarország természetvédelmi igazgatója.

Az erdők elvesztése az emberiség javainak és főbb ökológiai szolgáltatásainak elvesztését is jelenti, mivel az erdő élelmet, gyógyszereket ad, védi a vízgyűjtő területeket, és ezen keresztül tiszta ivóvizet biztosít. Emellett befolyásolja az éghajlatot és mérsékeli a természeti katasztrófákat is.

A világon mintegy 1,6 milliárd ember megélhetése függ az erdőktől, 60 millió ember számára pedig az erdő a fennmaradás elengedhetetlen feltétele.

2020-ra megállítható a folyamat?

A WWF nemzetközi természetvédő szervezet célja, hogy a Zéró Erdőirtás 2020-ra (Zero Deforestration 2020) kezdeményezéssel a Föld országai közös erőfeszítést tegyenek az erdőirtás megállításáért. A kezdeményezés mellett számos ország környezetvédelmi minisztere kiállt, és elkötelezettségüket a CBD (biológiai sokféleség megőrzéséről szóló) konferencián egy óriásplakát méretű, jelképes képeslap aláírásával mutatták. A magyar környezetvédelmi minisztérium képviselője a képeslapot a WWF Magyarország közbenjárására írta alá.

(Forrás: WWF Magyarország)