Fertőző papillomák, kondilómák
A szemölcsöt okozó vírusok olyan parányiak, hogy majdnem annyi férne el belőlük egy gyufafejnyi helyen, mint ahány ember él a Földön. A humán papilloma vírusnak (HPV) több mint 130 fajtája ismert. Közvetlen érintkezés útján terjed közösüléskor, vagy kisebb bőrsérülésekkel. A HPV leginkább a méhnyakrák kiváltó okaként ismert, de más betegségeket is okozhat.
A humán papilloma vírusok a bőr és a nyálkahártya felszínének sejtjeiben bújnak meg, behatolnak a sejtmagba, és ott szaporodnak. A szemölcsöket hoznak létre, azaz általában jóindulatú daganatokat, de degenerálódhatnak. Attól függően, hogy mennyire nagy ennek a kockázata, alacsony és nagy kockázatú típusokra osztják fel.
Ahol a papilloma vírus jól érzi magát
Elvileg a test minden részén ott lehet, ahol bőr vagy nyálkahártya található. A bőrön leggyakrabban a gyerekeknél fordul elő a szemölcs, különösen a kézen és a lábon, de az arcot és a karokat sem kíméli.
A nyálkahártyán lévő típusok másik fő csoportja elsősorban a genitális vagy anális régióban fordul elő. A genitális HPV-fertőzések a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzések közé tartoznak.
A fertőzés tünetei
A HPV-fertőzés tünetei a fertőzés típusától függően eltérőek. Bőrszemölcsök általában csoportokban fordulnak elő, és vakarózással tovább terjedhetnek. A két leggyakoribb forma vagy szürkés, kemény, hasadékos felületű, vagy lapos és vöröses.
A talpon lévő szemölcsök a talpon befelé nőnek, és ezért gyakran fájdalmasak.
A genitális szemölcsök szeretik a nedvességet és meleget, és ezért különösen a végbélnyílásban és a nemi szervek környékén, de más testredőkben is megtalálhatók. Különböző formái vannak különböző kórokozókkal:
Hegyes kondilómák sápadt vagy vöröses csomókkal, amelyek csoportosan fordulnak elő a szeméremajkakon, a hüvelyben, a méhnyakban, a péniszen, a húgycsőben, az anális csatornában és a végbélben. Nagyon fertőzőek.
Lapos kondilómák főként a női nemi szerveken találhatók. 130-szorosára növelik a méhnyakrák kockázatát.
Óriás kondilómák hatalmas képződményekké nőnek, és elpusztítják a környező szöveteket. Ritka esetekben degenerálódhatnak.
Nehezebben felismerhetők a bőr nem látható fertőzései, amelyeket az orvos csak segédeszközökkel, például ecetsavval vagy mikroszkóppal láthat. Lehet, hogy a vírus már a sejtekben van anélkül, hogy bármilyen szöveti elváltozást mutatna. Ekkor már csak a vírust lehet kimutatni, és ilyenkor látens fertőzésről beszélünk, de nem jelentkezik tünet. A kezdeti fertőzés után ez a fázis hetekig tarthat.
HPV: a fertőzés kezelése
Jelenleg nincs olyan eszköz, amellyel a papilloma vírusok önmagukban megsemmisíthetők. A szemölcsök kezelése azonban csökkenti a vírusok számát, így sok esetben az immunrendszer felszámolhatja a többit. Néhány esetben a HPV-kórokozók túlélnek és tüneteket okozhatnak újra és újra.
Különböző módszereket alkalmaznak, amelyek a szemölcsök méretétől, terjedésétől és lokalizációjától függenek. A kezelés hidegterápiával, elektrokoagulációval (elektromos sebészeti beavatkozás), lézerterápiával vagy kémiai szerekkel, például triklór-ecetsavval, podofillinnel vagy 5-fluorouracillal kezelhető, néha sebészeti beavatkozásra van szükség.
Jelenleg vizsgálják, hogy az immunterápia mennyire ígér sikereket. A genitális szemölcsök esetében a partnert is meg kell vizsgálni, és szükség esetén kezelni kell.
Prognózis és megelőzés
A prognózis főként a kórokozó típusától és kiterjedtségétől függ. Általában jó, kivéve az óriás kondilómát és azokat az eseteket, amelyekből rák alakulhat ki.
A HPV-fertőzés, és különösen a méhnyakrák kialakulásának megelőzésére vakcina áll rendelkezésre, amely a vírus két fajtája ellen véd. Az óvszer és a jó testhigiénia megakadályozhatja a papilloma vírusok terjedését.
(Németből fordította: Koncz László)
Ha szeretne még olvasni a szemölcsökről, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket: