Orvosi tévedés minden tizedik kórházban ápoltnál
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bejelentette, hogy amerikai szakértői csoportot kért fel az orvosi műhibák számának mérséklésére irányuló nemzetközi erőfeszítések összehangolására. Jelenleg a WHO adatai szerint minden tizedik, kórházban ápolt beteget súlyosan károsítanak az orvosok által elkövetett hibák és tévedések. Ami az amerikai adatokat illeti, a tekintélyes Institute of Medicine 1999-ben kelt jelentése szerint évente 44-98 ezer amerikai hal meg a kórházakban orvosi tévedések következtében – és ez azt jelenti, hogy több, mint a mellrákban vagy a közúti balesetek következtében elhunyt ember.
Az említett jelentés közzététele óta az Egyesült Államokban egyre több beteg a biztonságát jelölik meg legfontosabb tényezőként az egészségügyi ellátás minőségét illetően.
A WHO szakértője, Liam Donaldson így fogalmazott: „Az emberi tévedés elkerülhetetlen. Soha nem fogjuk tudni kiküszöbölni. Lehetőség van viszont azoknak az egészségügyi ellátás rendszerében jelentkező problémáknak a megszüntetésére, amelyek valószínűbbé teszik, hogy ezek a hibák megtörténjenek.”
Dennis O?Leary, az Egészségügyi Világszervezet World Health Alliance for Patient Safety elnevezésű bizottságának elnöke javasolta, hogy a szakértők a következő intézkedésekre összpontosítsák figyelmüket:
- Dolgozzanak ki olyan rendszert, amely kiküszöböli a hasonló nevű gyógyszerek összecserélését.
- Dolgozzák ki az úgynevezett nazogasztrikus csövek biztonságos alkalmazását. Ezeknek az eszközöknek a segítségével az orron át a gyomorba lehet juttatni a táplálékot, illetve eltávolítani belőle a mérgező anyagokat.
- Dolgozzák ki azokat az intézkedéseket, amelyek révén megelőzhetik, hogy a műtétre váró betegnek más testrészét operálják meg, mint amire szükség volna, esetleg más beteget műtsenek helyette.
Mindehhez Donaldson hozzátette: olyan körülményeket és légkört kell teremteni a kórházakban, hogy az érintettek szabadon beismerhessék, ha hibát követtek el, és tanuljanak is belőle. Ma viszont az a helyzet, hogy az emberek valamilyen orvosi tévedés kapcsán gyakran egy-egy személyt hibáztatnak – ahelyett, hogy szélesebb összefüggésben magát a rendszert néznék, megtalálva benne a biztonsági réseket. A szakértő szerint az orvosok sokat tanulhatnának a légi közlekedésben dolgozóktól, pontosabban abból a szigorú biztonsági rendszerből, amit a légiirányítók működtetnek.