A körömgomba felismerése és kezelése (1)
A körömgombát és a bőrgombát nehéz elkerülni, de nem minden érintés vezet elkerülhetetlenül fertőzéshez. A kórokozók csak akkor válnak veszélyessé, ha a kis sebek vagy rossz immunrendszer nyitják meg a kapukat. A gombák különösen a nedves és meleg környezetben érzik jól magukat, ezért terjednek a lábgomba inkább a lábujjak között, a körömgomba a körmökön.
A láb- és körömgomba közeli rokonok
A körömgombának sok közös vonása van a lábgombával, mivel mindkét forma kórokozói azonosak, így a lábgombából keletkezhet körömgomba és fordítva.
Az esetek kétharmadában az okok fonalas gombák (dermatofiták, különösen a trichophyton rubrum), a körömgombáé a tinea unguium. Kevésbé gyakori bűnös az élesztő- vagy a penészgombák. Az inkubációs idő, azaz a fertőzésektől a tünetek megjelenéséig eltelt idő a fonalas gombák esetében körülbelül egy-két hét.
A körömgomba ragályos
A gombák emberről emberre terjednek, többnyire spórákon keresztül. Éppen ezért különösen gyakran fertőz ott, ahol mezítláb járkálunk, és számára kellemes klímája uralkodik, vagyis:
- uszodában
- szaunában
- a kondicionáló termek öltözőiben
- a szállodai zuhanyfülkékben
Ki kap különösen gyakran körömgombát?
Bizonyos tényezőknek jelen kell lenniük ahhoz, hogy a körömgomba kifejlődjön. Ezek közé tartozik például:
- örökletes hajlam
- immungyengeség
- érrendszeri vagy idegrendszeri betegségek
- a lábak deformitása
- túl szűk cipő
- ismétlődő sérülések (például sportnál)
A körömgomba fertőzés nem csak kozmetikai probléma. A körömgomba fertőzés különösen a cukorbetegek esetében jelent veszélyt. A spórák ugyanis a köröm és a környező bőr sérülését okozzák, amelyen keresztül a baktériumok behatolhatnak. Rosszul beállított cukorbetegség, vagy keringési zavarok esetén súlyos fertőzések fenyegetnek.
A körömgomba felismerése, tipikus tünetei
A gombaspórák megváltoztatják a körömanyag szerkezetét. A következő tünetek jellemzőek a lábkörmökön:
- a köröm megvastagszik
- az érintett köröm fehéres vagy sárgás-barnás lesz
- a körmön fehér foltok és csíkok mutatkoznak
- a köröm vágása során a köröm törékeny és morzsolódik, adott esetben az egyes rétegek leválnak
- néha a köröm meglazul és felemelkedik a körömágyról
- nem ritka a gyulladt körömágy
- a lábon a körömgomba fájdalmat okozhat járáskor vagy szűk cipőben
Ha a dermatofitok, azaz a fonalas gombák elkezdik tevékenységüket, a változások általában a köröm szabad szélén kezdődnek. Ha az élesztőgombák felelősek a fertőzésért, akkor az elszíneződés nagyobb valószínűséggel jelenik meg a köröm falán, azaz ahol a köröm nő. A növő, új köröm azonnal megfertőződik.
A gombás körömfertőzések gyakran szabad szemmel rosszul láthatók, ezért sokan nem ismerik fel a köröm elváltozásait, és nem kapcsolják össze őket gombás fertőzéssel.
Ha a körmöket nem kezelik következetesen, az egészséges körmökön akadálytalanul terjedhet a gomba. Ha gyanítja, hogy körömgombája van, feltétlenül forduljon orvoshoz.
Diagnózis
A teljes bizonyosságot a köröm anyagának orvosi vizsgálata teszi lehetővé. A speciális tintával festett gombák spórái könnyen felismerhetők. Ezekkel gombatenyészetet készítenek, ami információt nyújt a kórokozó típusáról – ez fontos a megfelelő terápiához.
A körömgomba kezelése
A körömgomba többféleképpen kezelhető, attól függően, hogy a gombafertőzés milyen előrehaladott állapotban van. Külső kezeléshez speciális körömlakkot vagy tinktúrát használnak. A körömgomba belső terápiája tablettákkal történik, amelyeket általában több hónapig kell szedni. Mi más segít még a körömgomba ellen? Tudja meg itt, hogy mely gyógyszereket használnak, és hogy a házi szerek használnak-e.
A lábgomba viszonylag rövid idő alatt kezelhető megfelelő kenőcsökkel, a lábujjak körömgombája azonban gyakran sok türelmet igényel. Mindenesetre minél hamarabb kezdődik a kezelés, annál gyorsabb lesz a siker.
A körömgomba makacs, és szinte soha nem gyógyul meg magától. Ha nem kezelik, nemcsak lábgomba alakulhat ki, hanem a bőrön is berepedések keletkeznek, ami könnyű utat jelent a baktériumok számára – ez például az orbánc gyakori oka. Az esetleg meglévő lábgomba esetén a láb körmeit is kezelni kell körömgomba ellen.
(Folytatjuk)
(Németből fordította: Koncz László)
Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket: