Dupla baj, ha beteg a házastárs
Ha megbetegszik a házastárs, az nemcsak az ő baja, hanem komolyan sújthatja párját is. Egy most zárult kutatás rávilágított, hogy a férj vagy a feleség betegsége esetén házastársa komoly stresszt él át, sérült társkapcsolata, esetleg anyagi hátrányok is érik – és ami talán a legfontosabb: őt magát is könnyebben éri el valamilyen betegség. Ahogy a kutatást vezető dr. Nicholas Christakis, a Harvard Medical School munkatársa megfogalmazta, „nemcsak akkor törhet össze az ember szíve, ha haldoklik a társa, hanem már akkor is, ha súlyos beteg”.
Az eredményeket a The New England Journal of Medicine című vezető orvosi szakfolyóirat közölte 2006 februárjában. A vizsgálat során 518 240 idős házaspár egészségi állapotát követték nyomon 9 éven keresztül.
Korábbi vizsgálatokban is kimutatták már, hogy a házastárs betegsége vele élő párjánál is fokozza a megbetegedés és a halál kockázatát, de most első alkalommal vizsgáltak ilyen nagyszámú mintát, külön elemezve az egyes betegségek megnövekedett kockázatát is. Ezúttal is kiderült, hogy a férfiak sérülékenyebbek a nőknél: az átlagos statisztikai adatokhoz képest 4,5%-kal több férj halt meg az azt követő napokban, hogy felesége kórházba került, míg az asszonyoknál a hasonló arányszám csupán 3%-kal nőtt.
Ha a beteg házastárs távozik az élők sorából, partnerének halálozási kockázata az ötszörösére nő, ami férfiak esetében 21, nőknél 17%-ot jelent. Különösen magas ez a rizikó a házastárs kórházba kerülését követő hat hónapban.
Ami az egyes betegségeket illeti, a szélütés, a szívroham, a tüdőgyulladás és a combnyaktörés férfiaknál és nőknél azonos mértékben, 10-10%-kal növeli a partnere halálozási kockázatát. Különösen rossz hatással van a házastársra, ha párja időskori elbutulás (dementia) vagy más pszichiátriai betegség miatt kerül kórházba. Ilyenkor a férfiak halálozási kockázata 47-ről 58%-ra, a nőké 38-ról 77%-ra nő.
Minél idősebb valaki, annál sérülékenyebb az ilyen jellegű megpróbáltatásokra. Érdekes ugyanakkor, hogy a legtöbb fajta rákbetegség esetén alig vagy minimálisan nő a partner veszélyeztetettsége, amit a szakemberek annak tulajdonítanak, hogy a rákbeteg két kezelés között viszonylag jól is érezheti magát – mielőtt meggyógyul vagy állapota drasztikusan romlani kezd.