Továbbra is zöld jelzést kapnak az amalgámtömések Amerikában
Egy amerikai szövetségi bíróság áprilisban úgy döntött, hogy nem kényszerítheti az élelmiszereket és gyógyszereket felügyelő szakhatóságot (FDA) az amalgámtömésekkel kapcsolatos jelenlegi álláspontjának felülvizsgálatára, az ilyen tömések alkalmazásának megtiltására.
Ügyvédek egy csoportja sürgette a bíróságot, hogy tiltsa meg az amalgámtömések alkalmazását, és írja elő az FDA-nak, hogy minősítse kockázatosnak ezt a módszert, ugyanakkor kötelezze a hatóságot a szigorúbb szabályozás megalkotására – jelentették a hírügynökségek. A beadvány megfogalmazói szerint a higanygőz miatt az amalgámtömések egészségi kockázatot jelentenek mind a páciensekre, mind pedig a fogorvosi szakmában dolgozók számára, vagyis mindazokra, akik kapcsolatba kerülnek ezzel a tömőanyaggal.
A szövetségi bíróság végzése szerint az FDA-t bizonyos lépésekre fel lehet ugyan kérni, a bíróságnak azonban nincs lehetősége arra, hogy előírja a hivatal álláspontjának megváltoztatását.
Az amalgámtöméseket már bevezetésükkor, az 1800-as években meglehetősen ellentmondásosan fogadta a fogorvosi szakma. Kétségtelen, hogy a higany – bizonyos szint fölött – károsítja az agy és a vese működését, az FDA azonban évek óta kitart azon álláspontja mellett, hogy az amalgámtömések nem veszélyeztetik a fogorvoshoz forduló betegek egészségét, kivéve olyan ritka eseteket, amikor allergiás reakciókat váltanak ki.
Mint ismeretes, az amalgámtömések körülbelül 50%-ban higanyból állnak, emellett tartalmaznak még ezüstöt, rezet, cinket és ónt. Az amerikaiak tízmillióinak fogaiba kerülnek amalgámtömések minden évben, és ez a gyakorlat annak ellenére folytatódik, hogy egyre több orvos áll át a nem amalgámból álló, természetes színű tömésekre.
Eközben a szövetségi egészségügyi hatóságok folytatják tavaly megkezdett vizsgálatukat a tömések biztonságos voltáról.
A szerkesztő kiegészítése:
A WHO már 16 éve megkongatta a vészharangot
Ismeretes, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már 1991-ben felhívta a figyelmet az amalgámtömések okozta veszélyekre. Ennek nyomán több országban korlátozták vagy megtiltották az amalgámtömések alkalmazását. Részlet a WHO állásfoglalásából:
„…A fogászati amalgám nagy mennyiségű higanyt tartalmaz, ólommal, rézzel, cinkkel és ezüsttel, a gyerekfogászatban használt tömés 70%-a higany, 30%-a réz. Ezek a fogorvost, az asszisztenst és a beteget egyaránt károsítják.
Az általános populáció főleg a fogászati tömésekből fertőződik higannyal. A higany a tömésekből is kioldódik, mégpedig higanygőzként. Kimutatható az emberi boncolt szövetekben, továbbá vérmintából, vizeletből és plazmából. A higanygőz vagy a szervetlen higany főleg a vesékben rakódik le. Az állatkísérletekben a test mérgezettségének 50-90%-át teszik ki. A higanygőz belélegzése a legfőbb elemihigany-beviteli forrás. Ennek kb. 80%-át megtartja a szervezet.
A fogászatban bizonyított a higanygőzfertőzés. A fogászati rendelők levegőjének fertőzési szintjei: 4-30 mikrogramm/m3 átlagosan, egyes rendelőkben ez felmehet 150-170 mcg/m3-re is. A fogtömések eltávolításakor és készítésekor keletkező higanygőz-koncentráció 3-29 mcg/m3.
A klasszikus higanymérgezési tünetek 80 mikrogr/m3 feletti koncentrációnál jelennek meg (remegés, görcskészség, fehérje a vizeletben stb.)…”
Persze – WHO-állásfoglalás ide vagy oda – nemcsak az Egyesült államokban, hanem Magyarországon is még mindig rengeteg amalgámtömés kerül a fogakba. És mi a helyzet a világ más országaiban?
1997 óta svéd állampolgár fogát nem lehet amalgámmal ellátni. Az amalgámeltávolítások költségét a svéd betegbiztosító téríti.
Németországban 1996-tól gyerekeknek, terhes és szoptató anyáknak tilos amalgámtömést készíteni.
Ausztriában 2000 óta a lakosság fogaiba nem készíthető amalgámtömés.
Ausztráliában 1994-től a lakosság fogaiba nem készülhet amalgámtömés.
(Forrás: Dr. Csiszár Róbert cikke, Természetgyógyász Magazin, 2002. november)