Szamárköhögés: homeopátiás kezelés (2.)

Szeptemberben adtuk közre dr. Sebő Zsuzsanna gyermekorvos, homeopata összefoglaló cikkét a szamárköhögésről, a betegség okáról, klinikai lefolyásáról, tüneteiről, vizsgálati és terápiás lehetőségeiről. A folytatásban a szamárköhögés homeopátiás kezeléséről lesz szó, amivel komoly eredményeket lehet elérni – önmagában vagy más gyógyszeres kezeléssel együtt.

Sajnos a betegség un. paroxizmális szakaszában fellépő, igen intenzív köhögést hagyományos gyógyszerekkel nem igazán tudjuk befolyásolni, de homeopátiás szerekkel komoly eredményeket lehet elérni akár önmagukban, akár társítva a hagyományos gyógyszerekkel. Szükséges azonban, hogy a megfelelő szert válasszuk ki a beteg tünetei alapján.

A szerválasztáshoz fontos a tünetek megfigyelése

Figyeljük meg, mely napszakban jelentkezik és mikor a legerősebb a köhögés. A roham jár-e váladékkal és ez mennyire tud kiürülni. Melyek azok a természetes tényezők, melyek hatására javul vagy romlik a köhögés (ezt hívjuk a homeopátiában modalitásnak). A testhelyzet, a szabad levegő, a zárt helyiség, a hideg, a meleg, étel- vagy italfogyasztás, mozgás vagy nyugalom és számos egyéb körülmény ronthatja vagy javíthatja a köhögési rohamot.

Fontos azt is megfigyelni, hogy milyen tünetek észlelhetők még a köhögésen kívül (láz, fájdalom, nyálkahártya-szárazság, nyugtalanság, fáradtság stb.). Ezek alapján válasszuk ki a legjobban hasonlító homeopátiás gyógyszert 15 CH vagy C15 potenciában. Nagy hasonlóság esetén vagy nagyon heves tüneteknél magasabb potenciát is lehet alkalmazni, főleg akkor, ha van már valamilyen jártasságunk a homeopátiában.

Kezdetben leginkább beválik

A köhögési rohamok kezdetén az Aconitum és a Belladonna lehet a választandó szer.

Aconitum

A tünetek megjelenését követő első 24 órában érdemes adni. Jellemzőek a nagyon hirtelen fellépő panaszok, a beteg extrém fokú nyugtalansága, sokszor halálfélelme. A köhögés hirtelen lép fel, erőteljes és minden légvételnél romlik. Bőre, szája száraz. Jobban van, ha a hátán fekszik.

Belladonna

Jellemző a hirtelen jelentkező, magas láz, fájdalmas, száraz köhögés, ami szakaszos. Köpetet nem ürít, de gyakran öklendezik, hány. Nem ritka az orrvérzés sem. A szer egyik fő jellemzője a szemek, a száj, az arc, a fülek feltűnő pirossága. Állapota, köhögése minden külső ingertől (zaj, fény, huzat) romlik.

Amikor már rohamokban jelentkezik a köhögés

Amikor a pertussis az un. paroxismális szakaszba lép, amire a rohamokban jelentkező, sokszor fuldoklásig, kimerülésig vezető, igen erős köhögés jellemző, a következő szerek jönnek szóba:

Drosera

A legfontosabb és leggyakrabban alkalmazandó gyógyszer szamárköhögésben, amit akkor választunk, ha a köhögés elsősorban éjszaka jelentkezik. A görcsös köhögést erős légszomj kiséri, a beteg alig tud levegőt venni, arca elszürkül, öklendezik, hány. Hangja rekedt. Sokkal rosszabbul van éjszaka, ha fekszik, és jobban érzi magát, ha ül, vagy ha szabad levegőre mehet.

Fontos: a Drosera adását sok szerző megelőzésként is javasolja pertussis járvány esetében.

Cuprum metallicum

Csodás szer nagyon erőteljes, görcsös köhögésnél, amikor a rohamok szinte megszakítás nélkül követik egymást. A beteg kemény, kocsonyás nyálkát köhöghet fel. Kísérhetik a köhögést izomgörcsök is. Jellegzetes modalitása a Cuprumnak, hogy a köhögés néhány korty hideg víz ivására drámaian enyhül.

Corallium rubrum

A szinte folyamatos rohamoktól a beteg zihál, elkékül, nagyon kimerült. Bő váladéktermelődés van, ami köhögés közben a beteg orrán, száján ürül. Ennél a szernél a szamárköhögésre oly jellemző belégzési húzás (ami miatt a betegség a magyar nevét is kapta) hiányozhat. A köhögés tovább romlik minden belégzésnél és az evéstől is.

Ipecacuanha

A beteg szinte kimerevedik a köhögéstől, közben öklendezik, hány. A váladék, a nyálka, melyet nem tud a beteg kiköhögni, felszaporodik a légutakban. Sokkal rosszabbul van a párás melegben, ha mozog, vagy ha eszik, iszik (ellentétben a Cuprummal). Jobban van nyugalomban, friss levegőn.

Coccus cacti

Bő váladékozás kíséri a köhögést, gyakori a váladék hányás. A nyálka szinte kilóg a beteg szájából. Szomjas, sok folyadékot kíván. A köhögés erősödik, ha fekszik, ha melegben van, ha a ruhája szoros. A fogmosás köhögési rohamot provokálhat. Kevésbé köhög, ha hideg levegő éri vagy hideg italt fogyaszt.

Mephitis putorius

Sajnos ez a gyógyszer nincs törzskönyvezve Magyarországon, de meg kell említeni, mert szinte valamennyi pertussisról szóló homeopátiás irodalomban ajánlják.

Rövid, de gyors hatású szer, amit hosszú, fullasztó rohamoknál hasznos adni. A köhögési rohamok gyakran végződnek ájulással. A beteg arca elszürkül, rendkívül nyugtalan és kimerült. Nem ritka a lábizomgörcs sem (Cuprum). Panaszai fokozódnak, ha beszél, ha iszik, és jobban érzi magát, ha ül, illetve ha hideg fürdőt vesz (ez egy ritka modalitás).

Spongia

A köhögés hangja hasonlít ahhoz, mint mikor egy deszkát fűrészelnek. Úgy érzi, el van dugulva a gégéje. Nyálkahártyái szárazak, váladékot nem köhög fel. A beszéd, a nyelés, a fekvés és a hideg levegő ront a köhögésen, míg az édesség fogyasztása, a meleg étel és ital, valamint a pihenés javít.

* * *

Ezeken a fő szereken kívül még számos homeopátiás gyógyszer szóba jöhet, mint például a Magnesium phosphoricum, Hepar sulphuris, Hyoscyamus, Antimonium tartaricum és egyebek. Honlapunk Materia Medicájában lehet róluk többet megtudni.

Hogyan és milyen gyakran használjuk

A homeopátiás szereket általában el kell szopogatni, de egy erőteljes köhögési rohamnál célszerűbb a golyókat fél pohár vízben feloldani, és apró kortyokban bevenni belőle. Kisebb gyermeknél lehet a szájba csorgatni, cseppenteni az oldatból.

Ha 15 C, CH potenciájú szert használunk, kezdetben akár ½ – 1 óránként is ismételhető. A tünetek javulásával az alkalmazást ritkítani kell.

Összefoglalva: a pertussiszos beteg köhögésének csillapítása nagy kihívás. Homeopátiás gyógyszerekkel tudunk enyhíteni a panaszokon. Fontos megjegyezni, hogy valamennyi szer jól megválasztva, a hasonlóságra figyelve, alkalmazható bármilyen eredetű görcsös köhögésben is (pl croup).

* * *

Dr. Sebő Zsuzsanna cikkének előző része itt olvasható.

Dr. Sebő Zsuzsanna
gyermekorvos, homeopata

(Vége)

Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket:

Szamárköhögés: veszély és lehetőségek (1.)