Életem egyik fontos könyve: Lélegzet
Ritkán vehetünk kézbe a választott témáját ennyire alaposan körüljáró, ugyanakkor végig érdekesen megírt könyvet. Amely egyszersmind rengeteg – konkrét kutatásokkal, tényekkel alátámasztott – tudnivalót tartalmaz arról, mennyire fontos számunkra, miként lélegzünk. (Spoiler: többnyire rosszul.) Csak ajánlani tudom mindenkinek James Nestor Lélegzet című könyvét.
Jelen sorok írójának meggyőződése, hogy a helyes légzés egyfajta csodafegyver az egészség megőrzéséhez és a helyreállításához egyaránt. Olyan eszköz, amely mindegyikünk számára azonnal elérhető, ráadásul életünk végéig, automatikusan és ingyen a rendelkezésünkre áll. Még csak orvoshoz sem kell fordulnunk, nem szükséges felíratnunk hozzá semmilyen receptet, és nem kell elmennünk a patikába, hogy kiváltsuk életünk legcsodálatosabb gyógyszerét.
Csak rajtunk múlik, hogy megtanulunk-e helyesen lélegezni. És ha ez sikerül, majd szorgalmasan gyakorolunk, hogy készséggé váljék, akkor gyorsan, már néhány hét elteltével megtapasztaljuk új „tudományunk” számtalan jótékony hatását.
Szinte hihetetlen, mi mindenben segít a helyes légzés
A recenzens, aki már eddig is kipróbált többféle (elsősorban jóga-) légzést, és megtanulta az – asztmásoknak különösen ajánlott – ún. Butejko-módszert, Nestor könyvének olvasása közben újabb megerősítést kapott arról, hogy jó irányban halad. Ugyanakkor rá kellett ébrednie, hogy az orron át történő légzés előnyeit még mindig nem használta ki teljesen. És rájött arra is, hogy az akaratlanul, ám évtizedeken át sorozatosan „elkövetett” éjszakai szájlégzés egészségkárosító hátrányainak jó részét máris sikerült megtapasztalnia.
Konkrétabban: aki nyitott szájjal alszik – akár csupán az éjszaka egy részében –, az kevésbé tudja kipihenni magát, idegrendszerének és hormonrendszerének egyensúlya felborul, eldugulhat az orra, emelkedik a vérnyomása stb. És akkor még nem esett szó a (többszöri) légzéskimaradásról, amelynek súlyosabb formája az ún. alvási apnoe. Ennek a megjelenése igencsak hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vagy súlyosbodásához. Nem mellékes az sem, hogy az orrunk helyett az éjszaka kiszáradó szájon át történő kilégzéssel több vízpára távozik a szervezetből, így az egész szervezet kevésbé hidratálttá válik. (Ennek többnyire a bőrön is meglátszanak a jelei.)
Megoldás lehet a száj leragasztása éjszakára
A szájtapasz egyszerű és olcsó megoldás az orrlégzés eléréséhez, ráadásul garantáltan működik. Megfelel erre a célra akár egy darabka leukoplaszt is. Egyébként interneten rendelhető bőrbarát, mikropórusos szájtapasz, fillérekért.
Nem kell félni attól, hogy megfulladhatunk alvás közben – a szájunk amúgy sem légzésre való. Viszont aki elalvás előtt leragasztja a száját, hamar észre fogja venni, hogy megszokott „hálótársa”, a krónikus éjszakai orrdugulás kezd szelídebben viselkedni, az orra egyre jobban szelel, sőt az orrdugulás akár el is marad. Emellett az álmunk mélyebb lesz, kipihentebben ébredünk reggel.
Egyszerű légzőgyakorlat: percenként 5-6 légzés
Persze nemcsak az számít, bár kétségkívül igen lényeges, hogy a belégzés és a kilégzés orron át történjen. Az is fontos, hogy mennyi ideig tart egy-egy légzésciklus. Az amerikai szerző szerint az ideális a percenkénti 5,5 légzés, vagyis egy belégzés és egy kilégzés együtt nagyjából 10-11 másodpercet vesz igénybe.
A betanuláshoz nyilván használhatjuk a számolást vagy egy másodpercmutatós órát is nézegethetünk a légzőgyakorlatok közben, de sokkal kényelmesebb valamilyen okostelefonos alkalmazás letöltése. Szerencsére ezekből immár bőséges a kínálat.
Lazításhoz: a kilégzés tartson tovább, mint a belégzés
Ha el akarunk lazulni, akkor érdemes kipróbálnunk a különféle relaxáló légzésformákat, a Lélegzet c. könyv ezekből is bőséges kínálattal szolgál. A lényeg az, hogy a kilégzés mindig tartson tovább, mint a belégzés. Persze a légzésszünetek is fontosak lehetnek: a stresszoldáshoz, a nyugalom megteremtéséhez a lassú, hosszan tartó kilégzés mellett többnyire a kilégzés utáni szünetek elnyújtása vezet.
Egy mondatban összefoglalva a mondandómat: jó szívvel ajánlom a Lélegzet című, szenzációs könyvet. Olvassák el, érdemes.
És ha akarják, Önöknek is megváltozhat az életük.
Kürti Gábor
természetgyógyász
https://kurtigabor.com/
Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket is:
Légzés