Szénhidrát vagy zsír: melyik jobb reggelire?

Érdekes tanulmány eredményeit adjuk közre az alábbiakban. Mint egy kutatás nyomán kiderült, a férfiak és a nők közötti anyagcsere-különbségek miatt jobb, ha a két nem képviselői más-más szénhidrát-, illetve zsírtartalmú ételeket választanak reggelire. Lássuk, milyen összetételű reggeli a legjobb a férfiaknak és a nőknek az egészséges testsúlyhoz, a fogyáshoz.

Egy új tanulmány szerint a szénhidrátban gazdag reggeli jobbat tesz a férfiaknak, míg a zsírban gazdagabb reggeli inkább a nők számára megfelelő választás. A kutatási eredmények a Computers in Biology and Medicine című folyóiratban jelentek meg és a Medical News Today is ismertette őket.

Magyarázat: míg a nők szervezete több zsírt raktároz el, mint a férfiaké, azt gyorsabban égetik el, hogy energiát nyerjenek – a tanulmányban használt számítógépes modellezés szerint.

A kanadai Waterloo Egyetem kutatói feltételezik, hogy a nemek közötti anyagcsere-különbségek a nő életének sokkal összetettebb szakaszaihoz, valamint a testével szemben támasztott követelményekhez, például a terhességhez kapcsolódnak.

Ez a különbség a fogyás elérésében is segíthet

A kutatók úgy vélik, hogy az optimális energiaszint és egészség szempontjából a férfiak anyagcseréje a szénhidrátban gazdag reggelire jobban reagál, míg a nőknek nagyobb haszna származhat abból, ha ébredés után magasabb zsírtartalmú ételeket fogyasztanak.

Az anyagcserének megfelelő élelmiszerek kiválasztása a fogyásban ugyancsak segíthet.

A tanulmány a kutatók által megalkotott matematikai modellen alapul, amely lehetővé tette, hogy szimulálják a különböző étrendi választások hatását a férfiak és a nők anyagcseréjére. A modell célja az volt, hogy pótolja a meglévő ismeretek hiányosságait a két nem zsírfeldolgozása közötti különbségekről.

A férfiak és nők anyagcseréjének különbségeit korábban nem vizsgálták ennyire alaposan, így sokkal kevesebb adat áll rendelkezésre az ételeknek a nők anyagcseréjére gyakorolt ​​hatásairól. A modell segítségével a kutatók képesek voltak modellezni a nők táplálkozási eredményeit, különösen ott, ahol hiányoznak a klinikai adatok.

Más-más a betegségek kockázata

Az ember étrendje elsősorban szénhidrátokból, zsírokból és fehérjékből áll. A nők általában nagyobb mértékben támaszkodnak a lipid-zsírsav-anyagcserére, míg a férfiak a szénhidrát-anyagcserét részesítik előnyben.

A tanulmány szerzői szerint a legfontosabb szempont az, hogy az említett anyagcsere-különbségek más-más kockázatokkal járnak a különféle betegségek esetében – ezért is fontos, hogy ezeket jobban megértsük.

(Angolból fordította: K. G.)

Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket is:

Alacsony szénhidrát kontra alacsony zsírtartalom