Köhögés, hörghurut

A rendkívül enyhe tél sem mentett meg bennünket az influenzajárványtól, a vele járó tünetektől és szövődményektől, a köhögéstől és az esetleges hörghuruttól. Szerencsére ilyen esetekben is segíthetünk magunkon és szeretteinken a népi gyógyászat jól bevált módszereivel.

Hörghurut (bronchitis) gyakran alakul ki megfázás vagy a felső légutak fertőzése következtében. A hörgők heveny gyulladását jelenti, és előfordulhat influenza, kanyaró, szamárköhögés vagy más betegség kísérőjeként is. A garatban összegyűlt váladék megkönnyíti, hogy a kórokozók a belélegzett levegővel bejussanak a hörgőkbe. Ott azután aktívvá válnak, és jelenlétüket makacs köhögés, esetleg mellkasi fájdalom jelzi.

A köhögés főleg hajnalban és reggel erős, mert éjszaka összegyűlik a váladék. Egyéb tünet lehet a rekedtség és a fulladásérzés.

A hörghurut mindenképpen kezelésre szorul, nehogy krónikus betegséggé váljék. Kialakulhat fokozatosan, vagy más gyulladásos folyamatot kísérhet. Jellemző az is, hogy a vesebetegségek gyakran együtt jelentkeznek a krónikus hörghuruttal, és a két betegség kölcsönösen súlyosbítja egymást. Allergia ugyancsak okozhat krónikus bronchitist.

A krónikussá vált hörghurut időnként fellobbanhat; ilyenkor láz, hátfájdalom és bőséges köpetürítés is tapasztalható.

A gyógyulást két úton segíthetjük elő: mindenekelőtt célszerű ösztönözni a nyákoldást és -ürítést elősegítő természetes folyamatokat, emellett erősíteni szükséges az immunrendszert. Többféle növényi eredetű, köptető hatású szer létezik, ezekről alább olvashatnak.

Egészséges étrend, sok folyadék, séta

A gyógyulást elősegíti, ha sok folyadékot, főleg gyógyteát iszunk, mert ez megkönnyíti a váladék felköhögését. Ugyanakkor a cukorbevitelt csökkentsük napi 50 gramm alá. Gondoljunk arra, hogy a cukor és az egyéb édességek gyengítik az immunrendszer működésének hatékonyságát.

A szoba levegőjét tartsuk nedvesen, gyakran szellőztessünk, és használjunk illóolajat, aromalámpában párologtatva. Láz esetén ágynyugalom javasolt. Ha már nincs lázunk, de tartani lehet attól, hogy a hörghurut krónikussá válik, sétáljunk sokat fenyőerdőben.

A hörghuruttal küzdő beteg lehetőleg ne dohányozzék (passzívan sem). Igyekezzék mindig az orrán át lélegezni, így a belélegzett levegő tisztább és melegebb lesz.

Fekete retek, fejes saláta, hagyma

Kiváló tüdőerősítő és köhögés ellen is jól használható a fekete retek. Egy kisebb almányi nagyságú fekete retket félbe vágunk, és akkora lyukat kaparunk ki benne, hogy beleférjen egy kiskanál méz. A lyukat kapargatva tágítjuk, így eszegetjük a retekkel összekeveredett mézet. Néhány napig folytassuk a kúrát, naponta többször ismételve, és panaszaink mérséklődnek.

Érdemes kipróbálni a fejes saláta főzetét is. A salátát tegyük hideg vízbe, és félig lefedve, kis lángon főzzük 5 percig. A langyos főzetből lefekvés előtt igyunk egy pohárral.

Erőteljes hurutoldó hatású a hagymaszirup. Egy apróra vágott hagymát és cukrot főzzünk kevés vízben, míg besűrűsödik. Kétóránként lehet bevenni belőle, gyermekeknek egy kávéskanállal, felnőtteknek egy evőkanállal.

Gyógynövények

Légcsőhurut ellen többféle keverék is hatásos. Az egyik bevált recept a Rápóti-Romváry könyvből: akácvirág (5 g), ánizsmag (3 g), ökörfarkkóró virág (2 g), bodzavirág (5 g), csillagánizs (2 g), diólevél (5 g), édesgyökér (4 g), fehérmályva gyökér (5 g), hársfavirág (5 g), kankalingyökér (5 g), kenderkefű (5 g), martilapulevél (5 g), tüdőfűlevél (5 g), pozsgás zsázsafű (5 g).

Lukácsné teareceptje hörghurut ellen: bodzavirág (30%), orvosi attracél (40%), nagylevelű útifű (20%), kenderpakóca (10%). A kúra 1-3 hétig tart, naponta fél liter teát kell arányosan elosztva megiszogatni. Maradéktalanul megszünteti a légutak megbetegedése után keletkezett lerakódásokat. Köhögésre javasolt gyógynövények: kankalin (40%), ökörfarkkóró (30 %), ibolya (15%), kakukkfű (15%). A kúrát tünetmentességig folytassuk, ami tapasztalatok szerint legfeljebb két hét, de már 4-5 nap múltán is számíthatunk eredményre.

A népi orvoslásban nagyra becsült csalántea segít a légzőszervek hurutos megbetegedéseiben is. Elkészítésekor a növényt csak forrázzuk, hogy ne illanjon el belőle az értékes hatóanyag, és rövid ideig áztassuk. Egy púpozott teáskanálnyi csalánra negyed liter vizet számoljunk.

Mindenfajta légúti megbetegedésben, hörghurutban és tüdőasztmában, de még szamárköhögésnél is régi, jól bevált gyógyszer a kakukkfű és a lándzsás útifű 1:1 arányú keveréke. Egy púpozott teáskanálnyi keveréket öntsünk le negyed liter forrásban lévő vízzel, és rövid ideig hagyjuk állni. A teát jó forrón, kortyonként fogyasszuk, és naponta 4-5 alkalommal mindig frissen készítsük el. Ha fennáll a tüdőgyulladás veszélye, óránként kortyolgassuk.

A lándzsás útifű szirup formájában is hatékony. A gyógyszertárban vagy gyógynövényboltban kapható készítmény oldja a letapadt nyálkát, csillapítja a köhögést.

A fekete nadálytő gyökeréből belsőleg alkalmazható teát is készíthetünk, amely segít hörghurutnál. Naponta 2-4 csészényit igyunk belőle, kortyonként fogyasztva. Figyelem: a tea készítéséhez a gyökeret csak hideg vízben szabad áztatni! Két teáskanálnyi, apróra vágott gyökeret egy éjszakán át negyed liter hideg vízben áztassunk, reggel kicsit felmelegítve szűrjük le.

Ugyancsak jó köhögéscsillapító, nyálkaoldó teakeverék: martilapu virág és levél, ökörfarkkóró virág, tüdőfű és lándzsás útifű levél (azonos arányban összekeverve). A keverékből két teáskanálnyit adjunk negyed liter vízhez, majd forraljuk fel. Naponta három csészével igyunk meg melegen, kortyonként fogyasztva és mézzel megédesítve.

Egy melltea recept: tüdőfűből, martilapu levélből, lándzsás útifűből és orvosi veronikából készítsünk keveréket, mindegyikből azonos mennyiséget véve, majd ízesítsük némi mézzel. Naponta többször fogyasszuk.

Légúti megbetegedésekre (krónikus hörghurutra, sőt tüdő tbc-re is) az egyik legjobb népi orvosság a zsurló. Teájának rendszeres fogyasztásával kovasav kerül a szervezetbe, elősegítve a tüdő gyógyulását és megszüntetve a betegség okozta gyengeséget is. A tea elkészítéséhez egy púpozott teáskanálnyi zsurlót adjunk negyed liter vízhez, majd forraljuk fel.

Kezdődő hörghurutra a Theiss-házaspár köhögéscsillapító teakeveréke lándzsás útifű levelet (40 g), martilapu virágot (20 g), fehérmályva gyökeret (20 g) és mályvát (20 g) tartalmaz.

Krónikus hörghurutra jó a tavaszi kankalin virágjából és gyökereiből készített tea. Elkészítése: egy kávéskanálnyi virágot elkeverünk egy csésze (150 ml) hideg vízben, majd a keveréket felforraljuk. Hagyjuk állni öt percig, azután azonnal iható. Napi két-három csészével fogyaszthatjuk. Tilos viszont az alkalmazása a kankalinra allergiásoknál.

Fürdő kakukkfűből

Két csészényi szárított kakukkfüvet forrázzunk le 2 liter lobogva forró vízzel, fedjük le, és hagyjuk állni 10 percig. Szűrjük le, öntsük a fürdőkádba, majd töltsük fel meleg vízzel úgy, hogy a fürdővíz testhőmérsékletű legyen. Fürdés után ne törülközzünk meg, hanem fürdőköpenybe vagy fürdőlepedőbe burkolózva bújjunk ágyba és takarózzunk be nyakig. Legalább fél, de inkább egy órát töltsünk nyugalomban, az ágyban izzadva. Naponta csak egyszer vegyünk kakukkfű fürdőt.

Hatása sokrétű. A forró víz hatására felszabaduló illóolajok a bőr pórusain keresztül bekerülnek a szervezetbe. Ezzel egyidejűleg a gyógyító gőzök a felső légutakon át eljutnak az orr- és garatüreg gyulladt nyálkahártyájára, és ott fejtik ki baktériumellenes hatásukat. Köhögésnél, hörghurutnál a fürdő nyálka- és görcsoldó hatású. Megfigyelték, hogy a bronchitisben, kruppos köhögésben vagy asztmában szenvedő gyerekek nagyon jól reagálnak a kakukkfű fürdőre. Hatása igen erős, mert a szervezet a hatóanyagokat nem az emésztőszerveken keresztül veszi fel, hanem az egész bőrfelületen át fogadja be.

Illóolajos mellbedörzsölés, mustármagos pakolás

Kiváló módszer a mellbedörzsölés, amely többféle illóolajjal (eukaliptusz, menta, fenyőtű, törpefenyő, ciprus, zsálya és levendula) végezhető. Gyermekeket már féléves kortól kezdve kezelhetünk mellkenőccsel. Igen hatékony eszköz köhögés és hörghurut ellen. A beteg mellét és hátát vastagon kenjük be, majd burkoljuk be előmelegített frottírtörölközővel vagy húzzunk rá meleg gyapjúinget. Éjszakára hagyjuk a betegen.

Hasznos lehet az őrölt mustármag pakolás. Kávédarálóban őröljük meg a mustármagot, esetleg mozsárban is apró darabokra törhetjük. Az őrölt magból 6-7 evőkanálnyit keverjünk el disznózsírban, készítsünk sűrű masszát. Helyezzük a mellkasra és a hátra, majd kössük át. A pakolás 20 percig maradjon fenn, az eljárást két nap múlva ismételjük meg.

Hasonló pakolást sovány túróból is készíthetünk. Néhány csepp ecetet és annyi hideg tejet adjunk hozzá, hogy kenhető legyen. Simítsuk rá vászonkendőre és helyezzük a mellkasra meg a hátra. A borogatást akkor távolítsuk el, ha a túró megszáradt. Szükség esetén az eljárás többször ismételhető.

Inhalálás, aromaterápia

A fent említett mellkenőcs hatásos inhaláló szer is lehet hörghurut, köhögés és nátha esetén. A kenőcsből egy teáskanálnyit oldjunk fel egy tál forró vízben, terítsünk a fejünkre fürdőlepedőt, úgy üljünk a tál elé és lélegezzük be a gőzöket. Szemünket csukjuk be. Az inhalálás legfeljebb 10-25 percig tartson, és naponta két alkalommal végezzük.

Inhalálni sós vízzel ugyancsak lehet. Lehetőleg tengeri sót használjunk. Tehetünk a vízbe némi szódabikarbónát vagy Salvus vizet is.

Hasznos illóolajok: ánizs, bazsalikom, boróka, borsmenta, citrom, citromfű, erdei fenyő, eukaliptusz, jázmin, kakukkfű, levendula, mirha, mirtusz, muskotályzsálya, rozmaring, szantálfa, szegfűszeg, teafa, tömjén, zsálya.

Vigyázat: 3 éves kor alatt ne alkalmazzunk olyan illóolaj-keveréket, amely kámfort tartalmaz, mert légzésmegállást okozhat!

Jógalégzés (pránájáma)

Mindenfajta légúti megbetegedésben, így hörghurutnál is sokat segíthetnek a jóga légzőgyakorlatai (pránájáma). Mindenekelőtt a teljes jógalégzést kell megtanulnunk. Ennek lényege az, hogy először hasi légzést végzünk, majd fokozatosan szívjuk fel a levegőt a tüdő középső és felső részébe, végül a tüdőcsúcsot is megtöltjük levegővel. Belégzéskor a hasfal előre domborodik, kilégzéskor belapul. Kizárólag az orron át lélegezzünk be és ki.

Ha a teljes jógalégzés már jól megy, alkalmazhatjuk a váltott orrlyukú légzést is. Ehhez tegyük a mutató- és a középső ujjunkat a két szemöldök között a homlok alsó részére. Hüvelykujjunkkal az egyik, a gyűrűs ujjunkkal a másik orrlyukunkat zárhatjuk el, illetve nyithatjuk ki. A gyakorlatot szájon át végzett kilégzéssel kezdjük, majd csak az egyik orrlyukon lélegzünk be, azt zárjuk, és a másikon lélegzünk ki. Ugyanott kezdjük a következő belégzést, és a levegőt ismét a másik orrlyukon fújjuk ki. Vagyis mindig belégzés után váltunk orrlyukat.

A váltott orrlyukú légzés erőteljesen tisztítja a légutakat, segít eltávolítani a letapadt váladékot. Ha már hosszabb ideje végezzük, érezni fogjuk, hogy hol a tüdő bal, hol a jobb oldala telik meg jobban levegővel. A belélegzett levegő mennyisége akár 30-40%-kal is több lehet a megszokottnál. A tisztító hatás mellett lényeges az is, hogy a több levegő több életerőt, nagyobb vitalitást jelent. Természetesen így valamennyi szervünk több oxigénhez jut, ezáltal javul a működése.

A váltott orrlyukú légzés egyik különösen hatásos változata a tisztító légzés, amelynél a belégzés a szokott módon, a kilégzés azonban gyorsan, erőteljesen történik, miközben a másik orrlyuk zárva van. Néhányszor ismételjük. Hamar szükségünk lesz zsebkendőre. Magunk is elcsodálkozunk majd, mennyi váladék távozik így, természetes módon az orrmelléküregekből.

Vitaminok, ásványi anyagok

Első helyen javasolt a C-vitamin bevitele a megszokottnál nagyobb adagban, lehetőleg bioflavonoidokkal együtt. Segít a nyálkahártyák regenerálásában és védi a tüdőszövetet az A-vitamin, illetve a béta-karotin. Ugyancsak hasznos a szabadgyökök ellen az E-vitamin. Erőteljesen tisztít a klorofill, illetve a sok klorofillt tartalmazó növények (lucerna, zöldárpa, búzafű).

A fokhagyma természetes antibiotikumként működik, napjainkban táplálékkiegészítőként már szagtalan formában is hozzáférhető. A gyorsabb gyógyuláshoz szükség van még jó minőségű, komplex multi ásványi anyag kiegészítőre, amelyben cink is megtalálható.

Az aminosavak közül emeljük ki a nyákoldó hatású és sejtvédő L-ciszteint, amely ként is tartalmaz. Érdemes mindemellett B-vitamin komplexet is szedni, mert az sok olyan enzimet aktivál, amely elengedhetetlen a gyógyuláshoz.

Újabb szakirodalmi adatok szerint az ananász fehérjeemésztő enzimkomplexe, a bromelin idült hörghurutban köhögéscsillapító és nyákoldó hatásúnak bizonyult.

Homeopátia

A homeopátiás szerek köhögés esetén történő alkalmazásáról a Natúrszigeten részletesen írtunk, l. korábbi cikkünket.

Kürti Gábor

Kapcsolatfelvétel és jelentkezés a szerző hét végi, egynapos öngyógyító és gyógyító tanfolyamaira:
E-mail: kurti.gabor@natursziget.com
Tel.: (30)-996-2787.