Csíkok a bőrön
A striákat sokan összekeverik a narancsbőrrel, főleg azért, mert ugyanazokon a testtájakon jelennek meg, és valószínűleg ugyannyian is szeretnének megszabadulni tőlük. Bár terhességi csíknak is nevezik, nemcsak a terhes nőket érinti, hanem a jojó diéta és kamaszkori növés esetén vagy a testépítő férfiaknál is gyakori jelenség.
Míg a narancsbőr a zsírsejtek kiboltosulása a bőrfelszín felé, addig a stria gyakorlatilag nyúlási, közkeletű nevén terhességi csík, de nem csak terhesség után jelentkezhet. A striák a feszülés irányára merőleges lila vagy vörös csíkok, amelyek később gyöngyházas fehér színűvé fakulnak. A csíkok jellemzően nagy hízás és fogyás után jelentkeznek, éppen ezért jellemzők terhesség után, vagy ha valaki túl intenzíven folytatja a testépítést.
Kialakulásuk oka tulajdonképpen az, hogy a bőr alatti kötőszövet nem tud ugyanolyan ütemben növekedni, mint a bőr felső rétege, így megreped vagy elszakad. A kötőszöveti gyengeséget a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás is fokozhatja, azonban sajnos a genetikai meghatározottság is negatív irányban befolyásolja a folyamatot. Ha valakinek például az édesanyja is küzdött ezzel a jelenséggel, annak sokkal jobban oda kell figyelnie a megelőzésre. Ebben a problémában ugyanis – éppúgy, mint a narancsbőrnél – főleg a nők érintettek, mivel a női kötőszövet sokkal lazább szerkezetű, hiszen csak így tud alkalmazkodni a terhességhez.
Érdekes módon a stria a férfiaknál gyakoribb, mint a narancsbőr. Különösen a body-builderek körében feltűnő a gyors izomszövet-növekedés miatti bőrkirepedezés. A bőr elvékonyodása és a striák kialakulása a mellékvesekéreg túlműködésére, illetve szteroidok túl sokáig történő szedésére is utalhat.
Előzzük meg a hízást táplálkozással, mozgással
Kerüljük a gyors súlycsökkenéssel, majd visszahízással járó jojó-diétát! Ez nem csak a bőr állapota, de a szervezet alkalmazkodóképessége szempontjából is fontos. Az étrendre is érdemes odafigyelni a kiemelt időszakokban, hangsúlyos a napi 2-
Testápolás a rugalmas bőrért
A terhesség ideje alatt kezdettől használjuk a bőr rugalmasságát fokozó készítményeket, és amennyire lehet, szorítsuk vissza a hízást. Serdülőkorban, amikor hirtelen növés vagy súlygyarapodás is előfordulhat, szoktassuk rá a tinédzsert a bőrt rugalmasító készítmények használatára. Jól feszesíti és hidratálja a bőrt a mogyoróolaj, a lenolaj és a kökényolaj (ezeket mindig bázisolajba vagy testápolóba keverve ajánlott használni). A hideg-meleg váltófürdő feszesíti a bőrt és fokozza a vérkeringést.
A fiatalabb stria hamarabb eltűnik
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a különböző készítmények nem tüntetik el teljesen a striát, inkább csak halványítják (ez egyébként idővel mindenképpen bekövetkezik), illetve a megelőzésben van nagy szerepük. Vannak azonban olyan professzionális eljárások, amelyek alkalmasak a már kialakult csíkok hatékonyabb csökkentésére.
Az aromaterápiás testtekercselésen, a mikrodermabrázión és a mezoterápián kívül a leginkább eredményes a lézeres kezelés, amely annál hatékonyabb, minél fiatalabb a stria. A friss, vékony, felszíni striák jobban reagálnak a kezelésekre, mint az öregebb és mélyebb csíkok. Mivel tudomásul kell venni azt, hogy a striákat nem lehet tökéletesen eltüntetni, a kezeléssorozat a csík elhalványítását, vékonyítását és a stria alatti kötőszövet felszaporítását célozza. A lézerfénnyel ennek érdekében elérhető a kollagénrost képződésének elősegítése és a kapilláris értágulatok elzárása. Mindez jelentősen, 60-80%-ban javíthat a bőr állapotán, ami mindenképpen számottevő változás. A kezeléseket szépségklinikákon vagy jól felszerelt kozmetikai szalonokban vehetjük igénybe. Érdemes előre tájékozódni a kezelések árairól és lehetőségeiről.
(Forrás: Csíkok a bőrön – mit tehetünk a stria ellen?)