Magas vérnyomás kezelése, gyógyításaaz indiai ájurvéda ősi módszereivel
A magas vérnyomás (hipertenzió) a világon a legelterjedtebb olyan betegség, amelynek kezelésére az ember élete végéig szedendő gyógyszert rendel el az orvos. Természetgyógyász szempontból viszont nem más, mint a szervezet önszabályozó rendszerének egyfajta zavara.
Másképp fogalmazva a magas vérnyomás: a velünk született – és az egészség természetes állapotában magától értetődő – harmónia felborulása a szervezetben.
Vérnyomáscsökkentő gyógyszer helyett oki terápia
Amikor az orvos valamilyen vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel „nyomja le” a vérnyomást, soha nem az okot kezeli, csak a tünetet. Ilyenkor tehát nincs szó arról, hogy az illető testalkatához, életviteli szokásaihoz bármilyen módon alkalmazkodó, azokat figyelembe vevő terápiát rendelne az orvos, hanem – a fontosság kedvéért még egyszer hangsúlyozom – csupán a tünet visszaszorítását, csökkentését kísérli meg. Tudjuk: váltakozó sikerrel, hiszen bár a más-más gátló (!) mechanizmus alapján működő vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egész arzenálja áll rendelkezésére, ritkán sikerül azonnal – de még második, harmadik nekifutásra sem – a vérnyomás megfelelő beállítása.
A természetgyógyászati vagy alternatív módszerek kiindulópontja egészen más. Számos eljárás ismert a vérnyomás csökkentésére, ezek külön-külön vagy együttesen is alkalmazhatók, főként akkor, ha az illetőnek még nincs kialakult és tartósan magas vérnyomása, csupán ingadozik a tenzió, illetve a normálistól csak kicsit eltérő, úgynevezett határeseti magas vérnyomásról van szó.
Tünetek és okok
A magas vérnyomás tüneteit nem mindig vesszük észre, mert annyira szerteágazók lehetnek, hogy más betegségekkel is összefügghetnek, és nem feltétlenül utalnak magas vérnyomásra. A leggyakoribb tünetek a következők, amelyek külön-külön vagy együtt is jelentkezhetnek:
-
fájdalom a tarkótájon és a nyakban, amely főként felkeléskor jelentkezik és egy idő után megszűnik,
-
szédülés,
-
szívdobogásérzés,
-
szívtájéki fájdalom,
-
gyakori vizelés,
-
idegesség, nyugtalanság, alvászavar
-
fáradtság,
-
légzési nehézség.
A magas vérnyomás okai szerteágazók, és a tudomány mai állása szerint nem is tudjuk teljes egészében feltérképezni őket. A hivatalosan elfogadott nézetek szerint az okok a következők:
-
stressz, nyugtalan, kiegyensúlyozatlan életmód,
-
dohányzás és más mérgező anyagok bevitele a szervezetbe,
-
az erek megkeményedése, rugalmatlanná válása,
-
elhízás,
-
anyagcsere-rendellenességek,
-
a konyhasó túlzott bevitele a szervezetbe,
-
a gyorséttermi étkezés előtérbe kerülése.
Természetgyógyász megközelítés szerint a magas vérnyomás hátterében a veseműködés rendellenessége, a szív működésének zavara, illetve a gerincproblémák állhatnak.