Másképp hat a nőkre és a férfiakra? 2.

Cikkünk előző részében a nők és férfiak eltérő személyiségéről, és ennek az egészségükre és betegségekhez való hozzáállásukra gyakorolt hatásáról volt szó. Most nézzünk meg néhány konkrét területet is.

Nikotinfüggőség – eltérő rizikóhelyzet

Osztrák adatok szerint 1972 és 1997 között a dohányos férfiak száma 45%-ról 36%-ra esett vissza. Ugyanakkor nők körében a dohányosok száma 13%-ról 23%-ra nőtt. Jelentős különbség van azonban a két csoport nikotinfüggőségében, mivel a nők között jóval többen vannak, akik csak alkalomszerűen dohányoznak.

Vizsgálatok kimutatták, hogy a nők a menopauza beálltával mondanak le legkönnyebben a cigarettáról. Ebben valószínűleg közrejátszanak az ebben életszakaszban fokozottan fellépő betegségek, például a csontritkulás, légúti betegségek, trombózis stb. A terhesség alatt is megmutatkozik a dohányzásról való lemondás, igaz, kisebb mértékben.

A legnagyobb probléma a visszaesés. Ez férfiaknál leginkább társasági alkalmakkor, azaz pozitív helyzetekben, míg nőknél inkább konfliktus- és stresszhelyzetekben fordul elő.

Fájdalom megélése, fájdalom elleni harc

A fájdalom kezelése tekintetében is jelentős különbség van a két nem között. A fájdalomcsillapítás mindig is kívánalom volt a gyógyítás menetében. A kapcsolódó kutatások nagyon sokáig nem tettek különbséget a nemekre gyakorolt hatások között. Csak a közelmúlt pontosabb vizsgálatai mutatták ki, hogy a férfiak és nők fájdalomreakciói eltérnek egymástól. Ebből következően a fájdalomcsillapítók adagolása is eltérő lehet.

Az életkor előrehaladtával mindkét nem érzékenyebb lesz a fájdalomra, és a fájdalomérzékenység jelentősen kiegyenlítődik.

Azonos orvosság, különböző hatás?

Egyenlőre még csak ritkán ismertek a tényleges okok, amelyek miatt a nőkre és férfiakra másképp hatnak a gyógyszerek. Néha csak feltevések vannak ezzel kapcsolatban, és az összefüggések megállapítása még sok kutatást igényel.

Az eltérő gyógyszert hatást eredményező nemektől függő ismert tényezők közé tartozik a

  • testsúly
  • testmagasság
  • testzsír százalék és
  • izomtömeg.

Ezek befolyásolják a gyógyszerek hatóanyagainak eloszlását a szervezetben, mivel például egyes hatóanyagok jobban feldúsulnak a zsírszövetekben. Mivel a nőknél nagyobb a zsírtömeg, kevesebb keringő hatóanyag marad a vérben, s emiatt a gyógyszer hatása gyengébb lehet. Egy másik, messzemenően ismeretlen tényező a férfiak és nők eltérő enzimaktivitása. Vannak arra mutató adatok, hogy a nőknél, a ciklus alatt változik a gyógyszerhatóanyagok lebomlása. Ugyanez érvényes a terhesség idejére, sőt valójában a hormon tartalmú fogamzásgátló tabletták szedésére is.

Mivel az új orvosságokkal kapcsolatos tudományos ismeretanyagokat főleg férfiakon vizsgálják, nem csoda, hogy a hiányzó tapasztalat megnöveli a nőknél fellépő kockázatokat és mellékhatásokat. A mellékhatások gyakorisága nők esetében 50%-kal magasabb, mint férfiaknál!

Kilátások

Az új kutatások, mint mindig, új kérdéseket is felvetnek. Egy biztos: a többlettudás többe is fog kerülni. Vajon az egészségügyi rendszer képes lesz előteremteni a specifikus terápiához szükséges eszközöket? Ezt majd a jövő eldönti.

De nem csak a nők reagálhatnak másképp az orvosságokra, mint a férfiak. Az etnikai csoporthoz való tartozás is szerepet játszik ebben a kérdésben. Az ázsiai, európai, indián, afrikai vagy eszkimó etnikumok genetikai állománya különböző, emiatt különböző az anyagcseréjük, s ebből következően a gyógyszerek hatása is. Ezért történhetett meg néhány éve az Egyesült Államokban, hogy engedélyeztek egy gyógyszert, melyet kizárólag afro-amerikaiaknak szántak.

(Forrás: Eigene Arzneimittel für Männer und Frauen? németből fordította: H.O.)