Vándorló ómega-3 forrás
Ízletes, és kevés más élelmiszerben megtalálható kivételes tápértékkel bír – a rózsaszínben pompázó lazac számos formában felszolgálható, a halkedvelők kedvence, és még a haltól idegenkedők is kedvelik.
Csupa egészség
Ezen túlmenően a lazac kiváló szelén forrás, gazdag fehérjében, nikotinsavban, B12-vitaminban, jelentős foszfor-, magnézium- és B6-vitaminforrás. Ha hetente kétszer biztosítjuk magunknak a lazac vagy tonhal élvezetét, legalább olyan hatékonyan növeljük szervezetünk ómega-3 szintjét, mint a napi halolaj kapszulákkal.
Egy átlagos adag halétel kb. 10 dkg. Hetente három adag ómega-3-ban gazdag halétel (lazac, szardínia, tőkehal vagy tonhal) pedig már jelentős védelmet nyújt a váratlan szívrohamból eredő halál ellen.
A trigliceridek, normál mennyiségben fontos energiaforrások. Túl magas trigliceridszint viszont magas LDL (rossz) és alacsony DHL (jó) koleszterinszinttel társul, ami megnöveli a cardiovasculáris betegségek kockázatát. Ráadásul a magas trigliceridtartalom gyakran együtt jár a metabolikus szindróma nevezetű kockázati tényező együttessel is, ami nem csak a szívbetegségek, de a cukorbetegség és stroke kockázatát is növeli.
A lazacban megtalálható ómega-3 zsírsavak segítenek megelőzni és rendben tartani a magas vérnyomást, védelmet nyújtanak a stroke ellen. A stockholmi Karolinska Institutet tudósai megállapították, hogy azoknál a férfiaknál, akik hetente legalább egyszer ettek lazacot, legalább 43%-kal kevesebb esetben fejlődött ki prosztatarák, mint azoknál, akik soha nem ettek lazacot. Ráadásul az ómega-3 zsírsavak gyulladás gátló hatása védi bőrünket a leégés, és talán a bőrrák ellen is.
A zsíros, hideg vízi halakat, például a lazacot, gyakran emlegetik az „agy táplálékának” Az emberi agy több mint 60%-a zsír. Az agysejtek megfelelő működéséhez ezeknek a zsíroknak elsődlegesen ómega-3 zsíroknak kell lenniük, mivel azok képesek a legkönnyebben beengedni az agysejtekbe a tápanyagot, és kiszűrni a szennyeződéseket – ami az agysejtek esetében különösen fontos. Idősebb korban is segít megőrizni a szellemi frissességet.
Epidemiológiai kutatások összefüggést mutatnak a depresszió növekvő aránya és a csökkenő ómega-3 fogyasztás között. Azoknál a gyerekeknél, akiknek a szervezetében alacsony az ómega-3 eszenciális zsírsavak szintje, sokkal nagyobb eséllyel jelentkezik hiperaktívitás, tanulási nehézség, viselkedési zavarok
Lazac mustárral és gyömbérrel
20 dkg lazacfilé
2 teáskanál + 1 evőkanál citromlé
1 evőkanál extra szűz olivaolaj
1 gerezd préselt fokhagyma
1 teáskanál dijoni mustár
2 evőkanál koriander
2 evőkanál reszelt gyömbér
tengeri só és bors
A friss citromlével, sóval és borssal bedörzsölt lazacfiléket helyezzük egy felforrósított serpenyőbe. Ügyeljünk rá, mert hamar 5-7 perc alatt, elkészül. Ha a villát beleszúrva könnyen megreped, kész is. A lazac akkor a legfinomabb, ha belül még rózsaszín. Tálalás előtt öntsük le az egy evőkanál citromlével és a maradék ízesítőkkel.
Füstölt lazac tejszínes tormával
4 burgonya
só
20 dkg vékony szelet füstölt lazac
8 evőkanál tejszínes torma
1 citrom
Alaposan megtisztítjuk a burgonyákat és közben előmelegítjük a sütőt. Egy tepsit jól beszórunk sóval, és erre helyezzük a krumplikat. Körülbelül egy óra alatt készre sütjük. Vásároljunk előrecsomagolt vékonyra szeletelt füstölt lazacot. Vegyünk egy tányért és helyezzük rá a lazacszeleteket, mellé pedig a héjától megszabadított, félbe vágott burgonyákat. A tormát öntsük egy kis tálkába, és tálaljuk a lazac mellé, amelyet citromkarikával díszítünk.
(Forrás: Salmon, angolból fordította: H.O.)