Nézzünk szembe a halogatásokkal
Biztosan mindenki ismeri a kínai zsonglőröket, akik minél több tányért igyekeznek egyszerre, hosszú, vékony botokon forgásban tartani. Sokszor mi magunk is hasonló helyzetbe kerülünk, szinte átláthatatlan mennyiségű feladat egyszerre igényli a figyelmünket. Van erre valami megoldás? Igen, mégpedig egyetlen betű – és 5 hozzákapcsolód lépés. Ennél egyszerűbb már igazán nem lehet.
1. Találjuk meg a „nagy K”-t
A legfontosabb, hogy belássuk, a tányérpörgetés művészetét nem csak „rossz napjainkon” űzzük, hanem folyamatosan. Csak normál esetben nem érezzük a helyzetet negatívnak. Stressz, kapkodás és elkedvetlenedés akkor lép fel, ha egy vagy több feladatunk olyan kellemetlenné válik, hogy újra és újra csak kikerüljük. Ez a „nagy K”, a kellemetlenség. A tudatalattink hihetetlen erőfeszítéseket tesz, hogy ezektől a „K-k”-tól megszabaduljon, például más feladatot halmoz fel, melyek eltérítenek bennünket a Kellemetlen kötelességektől.
2. Írjunk egy K-listát
Ahhoz, hogy a kellemetlen feladatok ne garázdálkodhassanak a tudatalattink sötétjében, és ne rabolhassák el az életkedvünket, elő kell hívnunk őket a fényre, és a nevükön kell neveznünk őket. Fogalmazzuk meg hangosan és egyértelműen, mi az, ami jelenleg a legjobban idegesít bennünket. Írjuk fel. Ha több dologról is szó van, hagyjunk időt magunknak, és döntsük el, melyik a legkellemetlenebb. Ezzel kezünkbe kapjuk a problémánk megoldásának a kulcsát.
3. Győzzük le fejben a „nagy K”-t
Ne hagyjuk, hogy ez a legkellemetlenebb feladat lefagyasszon bennünket, mint nyulat a kígyó, hanem nézzünk a jövőbe. Képzeljük el, hogy már elvégeztük ezt a feladatot. Milyen érzés ez? Szívjuk magunkba a megkönnyebbülést, hogy elintéztük végre.
4. Tervezzük meg a „nagy K”-t
Fogalmazzuk meg (a legjobb, ha ezt is írásban tesszük), tárgyszerűen miből is áll az elvégzett kellemetlen feladat, és számszerűsítsük azt. Például egy beszámoló, amely súlyosan megfekszi a gyomrunkat, végül 4 oldalnyi papírból áll. Egy kellemetlen beszélgetés a szomszéddal, melyet már régóta tologatunk, végül csupán 15 percünkbe kerül. Még a nagy feladatok sem végtelenül nagyok. Még ha egy könyvet kell is megírnunk – a legvégén csak egy 600 kilobyte-os szövegfájl. Ha egy egész részleget át kell szerveznünk – tényszerűen ez is csak 45 megbeszélés, 10 gyűlés és 20 db 20 kbyte-os adatfájl. A kellemetlen feladatok gyakran hasonlítanak a mesebeli óriásra; távolból hatalmasnak tűnnek, de minél közelebbről nézzük, annál kisebbnek tűnnek.
5. Végezzük el a „nagy K-t”
A kellemetlen, tologatott és szőnyeg alá söpört kötelesség végre valódi méretére zsugorodott. Már tudjuk, milyen sok (vagy kevés) időre van szükség az elvégzéséhez. Átláttuk a tudatalattink működési mechanizmusát. Ne habozzunk, ragadjuk meg a bika szarvát. Érezni fogjuk: megy ez nekünk! A démon elvesztette sötét hatalmát. Ha elvégeztük a feladatot, ünnepeljük meg. Aztán pedig jól eső meglepetéssel konstatáljuk, hogy a többi tányér még mindig pörög a rudakon. És minden különösebb gond nélkül pörgésben is tudjuk tartani őket.
(Forrás: So werden Sie frei für Ihre vielfältigen Aufgaben, németből fordította: Harrach Orsolya)