Ízletes házi orvosság
Napi egy alma az orvost távol tartja – állítja egy angol közmondás. Nem alaptalanul, hiszen az alma számos fontos tápanyagot tartalmaz. A benne lévő C-vitamin erősíti védekező erőinket, védi sejtjeinket, és megerősíti a hajszálerek falát. A kálium vízmegkötő hatású.
Egyes nyomelemek, elsősorban a réz és a cink jelentős mennyiségben megtalálhatók az almában. Ez utóbbiak, az E-vitaminnal együtt, nagymértékben fokozzák életerőnket.
Az alma – szőlő- és gyümölcscukor tartalmának köszönhetően, amelyek gyorsan felszívódnak a vérbe –, segítséget nyújt teljesítményünk hirtelen hanyatlásakor.
Különösen fontos az almahéj alatt található pektin. Ballasztanyagként jótékony hatású hasmenés esetén, megköti a méreganyagokat, ezáltal elősegíti azok gyorsabb kiürülését a szervezetből. E hatás fokozható kakukkfűvel, amely természetes antibiotikumnak számít. Próbálja ki az almapürét úgy, hogy egy szál kakukkfüvet áztat bele! Ezt fogyasztva belei gyorsan visszanyerik egyensúlyukat.
Ahhoz, hogy koleszterinszintünk a megfelelő értéken maradjon, naponta 15 g pektinre van szükségünk, s ehhez napi 2-3 almát kell megennünk.
S most lássuk, hogyan fogyasszuk az almát különböző betegségek esetén!
Köhögés ellen együnk almakompótot!
Hozzávalók:
3/4 kg alma, 1/8 l víz, szegfűszeg, fahéjrúd, egy citrom kifacsart leve, méz, 1 teáskanál kakukkfű.
Elkészítés:
A meghámozott és gerezdekre vágott almát főzze puhára a szegfűszeggel és a fahéjrúddal ízesített vízben, majd adja hozzá a kakukkfüvet teatojásba téve, és hagyja állni benne 10 percig. (A szárított helyett 2 szál friss kakukkfüvet is felhasználhat.) A kakukkfű eltávolítása után ízesítse a kompótot citromlével és mézzel. Ha egy nap folyamán többször, kis adagokban fogyaszt belőle, természetes módon csillapíthatja köhögését.
A zsírégető hatású almaecet
Az alma jótékony hatása a belőle készült almaecet révén is érvényre jut. A különböző ásványi anyagok (kálium, magnézium, kalcium), továbbá különféle nyomelemek (jód, réz, cink), valamint a benne található vitaminok és pektinek gyorsítják az emésztést, fokozzák az anyagcserét, ily módon segítik a zsírégetést. Bármennyire meglepően hangzik is, az ecet megköti a szervezetben található felesleges savakat, jóllehet maga is savanyú.
Emésztését elősegítendő, fogyassza reggeli előtt a következő keveréket: 2 dl víz, 1 evőkanál almaecet, 1 teáskanál méz.
Torokfájás, meghűlés esetén segít az almás torma
Már az első tünetek jelentkezésekor kezdje el fogyasztani a következő házi szert: 2 rész finomra reszelt almához adjon egy rész tormát és kevés mézet. Ebből a keverékből fogyasszon óránként egy-egy kávéskanálnyit. (A legjobb hatást akkor éri el, ha nem nyeli le azonnal, hanem tartogatja kis ideig a szájában.)
Felfúvódás és teltségérzet esetén hatékonynak bizonyul az alma és a gyömbér párosítása. A gyümölcssavak baktériumölő hatásúak és hatásosak az erjedési gázok ellen, a gyömbér pedig serkenti a gyomornedvek képződését. Ügyelni kell azonban arra, hogy az almát ne fogyassza kenyérrel vagy más szénhidrátokkal együtt, mert az ismételten puffadást eredményez.
„Forralt almalé” a hideg napokra
Forraljon fel 2,5 dl vizet, majd öntse rá 5 szegfűszeg, 1 fahéjrúd és 1 bio-termesztésű narancs héjára. Hagyja állni 10 percig, majd adjon hozzá 7 dl almalevet, 1-1 narancs és citrom levét, lassú tűzön ismételten melegítse fel, és mézzel édesítve, forrón kínálja.
Sült alma
Végezetül következzék egy finom téli csemege receptje:
Mazsolát áztasson be 2 órára 1-2 szegfűszeggel ízesített vízbe. Távolítsa el az almák magházát. A leszűrt mazsolát keverje össze darált dióval, egy kevés mézzel, egy csipet fahéjjal, majd töltse a keveréket az almákba. 190 °C-ra előmelegített sütőben 30 perc alatt készre sülnek.
(Forrás: Willi Dungl: Tipps & Tricks – Der Apfel als schmackhafte Hausmedizin, németből fordította Mészáros Csilla)
Nyelvtanítás, korrepetálás, fordítás bölcsész-nyelvtanárnál: (30)-587-9517 (x)