Kirtan, a gyógyír (1.)

A zene hatalom. Erő, energia, rezgés. Érzelmek kifejezője, kiváltója, befolyásolója, irányítója. Megvigasztal, harmóniát teremt, oldja az aggódást, feszültséget, energetizál vagy megnyugtat, nevetésre, sírásra késztet. Módosíthatja a tudatállapotot. Kiteljesít.

A zene szavak nélküli kommunikáció. A szívből jövő dal szövegének üzenete, hangulata bármely nyelven íródott érthető, érezhető. Sok vallás szerint közelebb visz a Mindenhatóhoz, és örömet okoz Istennek. Ma már rengeteg kutatás igazolja a muzsika gyógyító hatását. Kipróbálták veteránokon, magzatokon, gyermekeken, lelki sérült embereken, konkrét szervi problémás betegeken és mindig mindenhol megfigyelték jótékony eredményeit.

Mindannyiunknak más és más az ízlése, más-más zenei műfajt részesítünk előnyben, ami teszik az egyiknek, zavarhatja a másikat. Egyes rezgések az egyik pillanatban megnyugtatnak, de pár óra múlva már izgathatják az idegeket. A fiatalok mást kedvelnek, s mást az idősek. Léteznek dallamok, amelyek legtöbbünknek mindig jólesnek. Az ilyen lélekteljes zene nemcsak örömet nyújt, hanem felemelő, tiszta érzést kelt.

A spirituális zenék közül most az Indiából elterjedt kirtan éneklés praktikus önfejlesztő lehetőségeivel, hatásaival foglalkozunk.

Mi a kirtan?

A kirtan Isten neveinek énekelt ismétlése, Isten dicsőítése. (A szanszkrit krit ige jelentése: dicsérni.) Része a Bhakti (odaadás) jógának, a Náda (hang, áramlás) jógának, miképp a bhadzsan éneklés és a mantrázás is. (A mantra olyan szakrális hangsor, melynek megszólaltatásával, kántálásával különböző célok elérésére univerzális energiákat hozhatunk működésbe. A bhadzsan eredetileg minden vallásos típusú zenét, éneket tartalmaz a legegyszerűbb fajtától a legbonyolultabbig, leginkább meséket, tanításokat, történeteket a szent iratokból, himnuszokat, verseket. Általában hosszabbak, lassabbak, mint a kirtanok, amelyek ritmusa gyakran felpörög és sokszor megmozdulásra, táncra készteti a gyakorlót.)

A kirtan monoton, ismétlő, de mégis élő és lendületes. Ez nem mantra kántálás, amely egy hangszínen, egy tempóban zajlik, hanem egy dallamos, esetenként jelentősen felgyorsuló, belső ritmusból eredő tempólüktetés, fokozódás, amely akár az extázisig is eljuthat.

Lelki gyakorlat, lelki út, de lehet csak örömforrás is. Nem kell hozzá különösen szép hang vagy extra énektudás. Hallgathatja, énekelheti egyedül, de legerősebb hatásait a közösségben való éneklésnél tapasztalhatjuk meg.

Swami Satyananda Saraswati világszerte ismert és elismert jógamester így vélekedett a kirtan éneklésről: „A múltban azt gondoltam, hogy ha az emberek jógát akarnak tanulni, akkor jógát kellene tanítani nekik. De most azt mondom, taníts nám szankirtant öregnek és fiatalnak. Az egész légkör meg fog tisztulni. Béke, boldogság és jólét lesz mindenhol, ahol kirtant énekelnek. A kirtan lesz a 21. század jógája.”

Egészségügyi hatások

Az előbb idézett jógamester szerint ha egy beteg mellett kirtant énekelnek, meggyógyul, s e zene a környezetébe harmóniát és jólétet hoz. A Satyananda jógarend vizsgálatai és természetesen más kutatások is kimutatták a kirtan stressz-csökkentő, immunrendszert erősítő, vérnyomást szabályozó, véroxigenizációt növelő, tüdőkapacitást javító, nyugtató, lazító, vérkeringést támogató alaphatásait. Emellett és ennek vonzatában még rengeteg más, remek eredményt igazoltak az egész test kezelésében és az egészség minden területén. Jó hatású például fülzúgásra, légszomj esetén, állandóan visszatérő arcüreggyulladás kezelésében.

Pszichológiai hatások

A kirtant rendszeresen éneklő gyakorlóknál nő a koncentrációs képesség, javul a ritmusérzék (az Élet ritmusára is vonatkozik), nő az egészséges önbizalom, a kifejező képesség, az ellazulás és önátadás képessége. A kirtan éneklést rendszeresen taps kíséri, ami a mellkas előtt végezve kinyitja a szívcsakrát, bátrabbá, érzelem-kifejezővé, nyitottabbá, elfogadóbbá tehet.

Számtalan személyiségfejlesztő, önismeret-javító hatása ismert, azonban mint minden gyógyító szer használatának, a kirtannak is vannak kimondott és ki nem mondott szabályai, hogy a legjobb hatást érje el. Bár kirtant lehet csak hallgatni, egyedül énekelni, s még így is kétségbe vonhatatlan a hatása, a legerősebb mégis akkor, ha közösségben tesszük.  A közösségi éneklésben pedig szerepek vannak és a szereplőknek feladatai. Ezek a szerepek az előénekes (vezető), a hangszeres kísérő zenész (sokszor a vezető játszik harmóniumon), a kórus (követő). E szerepek személyiségre ható lehetőségeit fejtjük ki a cikk második részében.

Ha egészségügyi, spirituális, filozófiai oldalról többre is kíváncsi, egy érdekes programon bővebb információt, tapasztalatot szerezhet a Satyananda Yoga Magyarországon Alapítvány november 19-21-i kirtan hétvégéjén: http://www.satyananda.hu/download/bhakti_nadajoga.pdf

Andolan
életmód-tanácsadó és terapeuta
természetgyógyászat

További információ:
www.satyananda.hu
www.devapremalmiten.com
http://nilamani.uw.hu/main.php?valasz=iranyzatok
http://en.wikipedia.org/wiki/Kirtan
http://www.sivananda.hu/ananda_kirtan_zene.php
http://www.spiritsound.com/toning.html
http://www.satyananda.hu/ujsag/2010-10-ujsag.pdf