Segíthet a hasmenéses gyermekeknek
Kisgyermekeknél nagyon veszélyes lehet a szűnni nem akaró hasmenés. Sajnos a fejlődő országokban ez még napjainkban is gyakori halálozási oknak számít. Szakemberek szerint viszont cinkpótlással a legfiatalabb korosztály tagjainak nagy része megmenthető lenne.
Az Augustai Orvosi Egyetem (Georgia) szakemberei szerint cinkpótlással csökkenteni lehetne a gyermekeknél előforduló heveny és visszatérő hasmenés súlyosságát és időtartamát. A 22 tanulmány adatait tartalmazó elemzésből 16 az előbbi, a további 6 pedig az utóbbi fajta emésztési rendellenességgel foglalkozik.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a cinkpótlás mindkét típusú hasmenést 18%-kal csökkenti (a placebóval összehasonlítva), de egyúttal azt is elismerik, hogy a cink gyakrabban okozhat hányást, mint a hatóanyagot nem tartalmazó placebo.
A cink és az immunrendszer
Köztudott, hogy cinkhiány esetén a szervezet fogékonyabb a baktériumok és vírusok által terjesztett betegségekre. Az ismert amerikai orvos-szakíró, dr. Mercola szerint is logikusnak tűnik, hogy a cinkkel megtámogatott immunrendszer védekezőképessége jobb, képes lehet a hasmenéses megbetegedések kivédésére is. Vagyis ezzel az egyszerű és olcsó eljárással (tehát. a cinkpótlással) világszerte több millió gyermek hasmenés okozta halálát lehetne megelőzni. (Mercola doktor ugyanilyen hasznosnak, sőt elengedhetetlennek tartja a jó minőségű probiotikumok – „barátságos” bélbaktériumok – fogyasztását is).
A cink alapvető fontosságú nyomelem, amely igen fontos szerepet játszik a következő folyamatokban:
-
az anyagcsere stabilizálása
-
a sejtnövekedés
-
az immunrendszer erősítése
-
a vércukorszint egyensúlyban tartása
-
a szaglás és az ízlelés normális működése
Említett előnyös hatásai miatt felmerülhet a kérdés: szedjünk-e valamilyen cinktablettát étrend-kiegészítőként? Nos, dr. Mercola ezt csak akkor javasolja, ha az embert egy megfázás ledönti a lábáról. Ilyenkor a cink szedése enyhítheti a tüneteket.
Ha túl sok jut be belőle
Ugyanakkor a szakember óvatosságra int, hiszen a cink nagy mennyiségű bevitele legalább olyan káros lehet, mint a hiánya. Mert a túl sok cink:
-
Csökkentheti a szervezetben a réz szintjét, ami vérszegénységhez vezethet.
-
Férfiaknál növelheti a prosztatarákra való hajlamot.
-
Túladagolás esetén gyomorfájást, émelygést, hányást és hasmenést okozhat.
Ezért a szájon át történő cinkpótlás helyett az amerikai szakember azt javasolja, hogy inkább az ételeinkből (máj, spenót, tengeri algák, tökmag, marhahús, zöldborsó) próbáljuk bevinni a szervezetünkbe a cinkből szükséges mennyiséget.
(Forrás: Zinc Can Cure Diarrhea, Mercola.com, angolból fordította Vég Erzsébet)