Gyógyulás a víz erejével (1.)
Biztosan mindenki tapasztalta már a víz áldásos hatását. Fürdés közben a meleg víz megnyugtat, ellazít, ha pedig hideg vízre váltunk, testünk felélénkül, vérkeringésünk helyre áll. A hidroterápia a víz pozitív hatásain alapuló gyógymód.
A hidroterápia minden olyan terápiát magába foglal, ahol a gyógyítás vízzel történik – a testünk és a víz hőmérséklete közötti különbség ugyanis gyógyító hatással van a szervezetünkre. Vérkeringésünk felfrissül, immunrendszerünk megerősödik, szervezetünk ellenállóbbá válik, felélénkülünk.
Éltető víz
A víz életünk egyik legfontosabb eleme. Mindegy, hogy belülről vagy kívülről, fagyosan, hidegen, langyosan, melegen vagy gőz formájában, a víz gyógyító hatása nem új keletű. Már az ókori görögök is hittek abban, hogy a víz erejével enyhíteni lehet bizonyos betegségeket. A rómaiak nyilvános fürdőket építtettek, amelyek később a városok legfontosabb kulturális közegévé váltak. A hidroterápiát először egyébként egy római orvos, Antonius Musa alkalmazta i. e. 23-ban Augustus császáron. A császár egy háború után betegedett meg nagyon súlyosan, a baj már a májára is ráhúzódott. Mikor a szokásos meleg borogatás sem használt már, Antonius hideg vízzel gyógyította meg Augustust.
A 19. században Vincenz Prießnitz és Sebastian Kneipp vált a hidroterápia úttörőjévé. Prießnitz faluja népi gyógyászatából merítve dolgozta ki a hideg vízre alapuló gyógymódját, szanatóriumot alapított Gräfenbergben, ahova a világ minden részéről özönlöttek a gyógyulni vágyók. Lefektette a betegeit és hat méter magasból jeges vizet öntött rájuk – bár ez első hallásra elég sokkolónak tűnik, nagyon hatásos volt. Sebastian Kneipp is hidegvíz-terápiát használt – hogy kigyógyítsa magát tüdőgyulladásából, minden nap megmártózott a jéghideg Dunában.
A hidroterápia jelentősége
A hidroterápia enyhíti az ízületi- és izomfájdalmakat, felfrissíti a vérkeringést, és erősíti az immunrendszert. A víz eltérő hőmérséklete fokozza az emberi szervezet pozitív ingereit, újra egyensúlyba hozza testünk fontos szabályozó funkcióit, és növeli a szervezet ellenálló képességét. A hideg víz hatására ugyanis a vérerek összehúzódnak a bőrben, az izomzat vérellátása fokozódik, mérsékelten emelkedik a vérnyomás, növekszik a mellékvese-funkció, a meleg víz hatására pedig fokozódik a bőr vérellátása, a belső szervek vérellátása csökken, a szívverés szaporábbá válik és izzadni kezdünk.
A hagyományos orvoslásban a hidroterápiát elsősorban ízületi- és izomfájdalmak enyhítésére, gyógyítására használják, míg a természetgyógyászatban általában más terápiákkal kombinálva, a test egyensúlyának visszaállítására alkalmazzák.
(Folytatjuk)
(Forrás: Németből fordította a Hydrotherapie című cikk alapján T. B.)