Cselezzük ki a csuklást

Amilyen hirtelen jön a csuklás, olyan hirtelen el is múlik. Közben viszont nagyon is bosszantó tud lenni. Az orvostudomány az okokat illetően még mindig sötétben tapogatózik. A kellemetlen tünet megszüntetésére azonban léteznek megoldások.

Mi történik a szervezetben?

Már megint a rekeszizom a hibás: csuklás akkor alakul ki, amikor a rekeszizom hirtelen és ellenőrizetlenül, a normál légzési ritmuson kívül, összehúzódik. Egyidejűleg a gégefedővel záródó légcső is szabálytalanul záródik és kinyílik. Egy légvétel közepén aztán hirtelen bezáródik a légcső – és már el is hangzik a „hikk”.

Dr. Martin Fuchs, müncheni gasztroenterológus szerint az érintettek 95%-a „normál csuklásban” szenved. Ez ugyan ártalmatlan, mégis kellemetlen. De legalább magától el is múlik. „Ha a csuklás akár egy órán át is tart, az még nem aggasztó. Ha azonban több mint egy napig nem múlik el, orvoshoz kell menni vele,” javasolja Fuchs. A csuklás hátterében ilyenkor valami komolyabb is megbújhat, például a szomszédos szervek, máj, tüdő vagy gyomor tumora, ami nekinyomódik a rekeszizomnak.

Az okok

Hogy pontosan mi ingerli a rekeszizmot, azt még nem tudják biztosan az orvosok. Tény, hogy a csuklás minden előjel nélkül jelentkezik. Az ok azonban legtöbbször az emésztőrendszerből ered. Kiadós étkezések közben például akaratlanul levegőt is nyelünk. Ezáltal a gyomor kitágul, és közvetlenül érinti a rekeszizmot. Az érintkezés aztán ingerléshez vezethet. Ugyanez az elv érvényesülhet a szénsavas italoknál is, amelyek a gyomrot felpuffasztják.

„Aki erősen fűszeres ételeket fogyaszt, nem csak a gyomrát állítja erős kihívás elé. Előfordulhat, hogy ezek az erős összetevők az idegeket is zavarják, és ezáltal kiváltják a csuklást”, magyarázza a müncheni szakember.

Elsősorban a dohányosok szenvednek a csuklástól. Fuchs szerint ez a nikotinnal lehet összefüggésben, amely tiszta méreg az idegek számára, amelyek szó szerint ingerülten reagálnak rá.

Az evésen és iváson kívül a stressz és izgalom is vezethet csukláshoz. Ezekben a kivételes esetekben azonban a szabályos légzés megzavarása az ok.

Ami segít

Tucatnyi praktika létezik a csuklás korai megállítására. Tudományosan nem bizonyított, melyik működik legjobban. De mindegyik a gondolatok eltérítésén alapul. Például igyon vizet, és közben ne gondoljon a fehér elefántra, álljon kézen, valaki ijessze meg. A müncheni szakember, ha csuklani kezd, mély lélegzetet vesz, és bent tartja a levegőt. Közben megpróbál hármat nyelni. A belégzéssel a rekeszizom lefelé nyúlik, és így nem tud összehúzódni.

Hasonlóan jó módszer lehet, ha lapos tenyérrel könnyű nyomást gyakorlunk a hasra a köldök felett. A gyengéd ellennyomás hatására a rekeszizom ellazul.

„Mindegy, mit teszünk,” szól Fuchs salamoni döntése arról, hogy mi segít legjobban, „az eredmény feljogosít a hitre, hiszen a csuklás elmúlt.”

(Forrás: Tricksen Sie den «Hicks» aus, fordította: Harrach Orsolya)