Önbizalomhiány és bankkártya
Amikor valakinek csökken az önbizalma, hajlamos luxuscikkek vásárlásával vigasztalni magát. Mivel azonban az ehhez elegendő készpénzt kevesen tartják maguknál, leginkább bankkártyával vásárolnak.
A fenti eredményt kimutató kísérlet résztvevőivel egy számítógépes tesztet töltettek ki, majd egyik felüknek azt mondták, mindössze 12 százalékos eredményt értek el, ami nem vall túl magas intelligenciára. A csoport másik felével azt közölték, 88 százalékos lett a tesztjük, ami nagyon jó eredmény. A végén, amikor megkérdezték tőlük, milyen módon vásárolnának meg egy olyan terméket, amire már régóta vágynak, az önbizalmában megtépázott csoport nagyobb arányban mondta, hogy bankkártyát használna.
Egy másik kísérlet során a kutatók 150 egyetemistát kértek meg, hogy képzeljék el egy farmernadrág megvásárlását. Az egyik csoport feladata az volt, hogy egy drága márkára gondoljon, a másiknak pedig egy átlagos darabot kellett elképzelni. Ezután elvégeztették velük az ismertetett számítógépes tesztet. Azok, akik önbizalmát lerombolták, a kísérlet végén 30 százalékkal voltak hajlandóak többet fizetni a drága nadrágért, és 60 százalékkal többen mondták, hogy bankkártyát használnának a normál darab megvásárlásakor.
Ez nem jelenti azt, hogy a trauma hatására mindent szebbnek látunk, hiszen az átlagos nadrágért nem akartak többet fizetni a résztvevők. A luxust azonban inkább hajlandóak megfizetni ilyen esetekben, hiszen ezek által újra értékesnek érezhetik magukat. A pszichológusok ezt egy bizonyos szintig természetes jelenségnek tartják, az azonban beláthatatlan következményekkel járhat, ha önmagunk kényeztetése meggondolatlan hitelfelvételhez vezet.
(Forrás: Medipress)