Emlőrákszűrés anyatejből

Nemcsak mammográfiai vizsgálat segítségével, hanem az anyatej sejtjeinek elemzésével is szűrhető, megjósolható lesz a jövőben az emlőrák – állítják amerikai kutatók. A betegség kockázatának előrejelzése így egyszerűbb, gyorsabb és olcsóbb lenne.

Azt már tudjuk, hogy egy csecsemő számára milyen fontos az anyatej. De azt, hogy a benne lévő sejtek elemzésével akár egy későbbi emlőrák is megjósolható, eddig még nem volt világos. Pedig a legújabb amerikai kutatások éppen azt állítják, hogy az anyatejben található sejtek megbízható információkkal szolgálnak a daganatos megbetegedésekről. A témában végzett kutatás eredményeiről dr. Kathleen F. Arcaro számolt be az Amerikai Rákkutató Szövetség éves kongresszusán.

„Bár nem végeztünk még el olyan sok vizsgálatot, már most biztosan állíthatom, hogy az anyatej sejtjeinek elemzésével megjósolható az emlőrák kockázata” – kezdte előadását Arcaro. Az anyatejből vett első mintákból ugyanis pontosan megállapítható a mell egészségi állapota. A vizsgálat ráadásul nem drága és bárkin könnyedén elvégezhető.

Arcaro és csapata 250 olyan nő melleiből gyűjtött anyatejet, akiktől korábban vettek már mintát vagy akik estek át már rákszűrésen. A tejben megkeresték azokat a sejteket (epitel sejtek), amelyekből kifejlődhetnek az emlődaganatok. Ezen belül három olyan DNS-t különítettek el, amelyek a tumorgátló gének szabályozásában játszanak szerepet. Az így kapott eredményeket összevetették a biopszia eredményeivel.

Biztató eredmények, olcsó eljárás

A biopsziás vizsgálat során 104 nőnél nem találtak rákra utaló elváltozásokat – az ő esetükben a sejtelemzés sem mutatott ki semmilyen különbséget. Azoknál azonban, akiknél a biopszia (mintavétel) alapján felmerült a rák kockázata, a kutatók az RASSF1 elnevezésű génben is elváltozást tapasztaltak.

Bár az első vizsgálatok biztatóak, egyelőre még nagyon korai lenne csak a sejtelemzésre hagyatkozni az emlőrák diagnosztizálásánál. A kutatócsoport azonban bizakodó: az eljárás nagyon olcsó, és nem sokkal szülés után már el is végezhető. Különösen a fiatal nők esetében lehet igen hasznos, hiszen ők még nem járnak rendszeresen szűrővizsgálatokra – a sejtelemzés segítségével azonban náluk is könnyedén kimutatható az emlőrák kockázata.

(Forrás: focus.de, A Frühe Hinweise in der Muttermilch alapján németből fordította : T. B.)