Biztonságos-e az autóban villámláskor?
Akit meglepett már zivatar a szabadban, tudja, hogy a látvány egyszerre elbűvölő és félelmetes. Ez a lenyűgöző természeti jelenség, a dörgés, villámlás főként tavasszal és nyáron fordul elő – volt is benne részünk mostanában.
A villámlás nem más, mint elektromos kisülés. Akkor keletkeznek villámok, amikor nagy hőmérsékleti különbség van a felső és alsó, talaj közeli légrétegek között. A felső, hideg légrétegekben pozitív, a lentiekben negatív töltések halmozódnak fel.
Ahol ilyen egyenlőtlenségek keletkeznek, ezeket a természet ki akarja egyenlíteni. Ilyen töltéskiegyenlítés történik a villámlásokban, amelyekben nem ritkán 500 millió volt feszültség van. A villám környezetében a levegő hirtelen több ezer fokos hőmérsékletű lesz, és robbanásszerűen kitágul. Az egész rendkívül gyorsan történik. A magas hőmérsékletű levegő hirtelen kitágulását halljuk dörrenésként. Mivel a hang terjedési sebessége jóval kisebb a fényénél, a dörrenést mindig később halljuk. A dörrenést azért halljuk folyamatos dörgésként, mert a hang a környező felhőkről visszaverődve különböző időpontokba ér a fülünkhöz. Az egyetlen csattanásszerű dörrenést akkor halljuk, ha közvetlen közelünkbe csapott le a villám.
Mi a teendő zivatarban?
Ha zivatar közeleg és víz közelében tartózkodunk, azonnal távozzunk onnan. A víz ugyanis vonzza a villámot, és mint ismert, vezeti az elektromosságot (kivéve a desztillált víz). Kerüljük az elektromos vezetékek oszlopait is, mert ezek is lehetnek villámcsapdák. A kerékpárt is tőlünk legalább 50 méter távolságra helyezzük el. A régi „bölcsesség”, miszerint kerüljük a tölgyfát és keressük a bükkfát menedékként, teljesen hibás, ugyanis a fa fajtájának semmilyen befolyása sincs a villámcsapásra. A villám mindig az adott terület legmagasabb pontját veszélyezteti leginkább. Ha van ház a közelben, menjünk be. Ha mezőn lep meg bennünket a zivatar, guggoljunk le (legjobb lenne persze hasra feküdni), s így várjuk meg a zivatar elvonultját. Ha a mezőn egyedüli fa áll, ebbe nagy valószínűséggel bele fog csapni a villám. Ezért általános szabály, hogy ne álljunk egyedülálló fa alá.
Miért vagyunk védve az autóban?
Az autó fém karosszériája úgynevezett Faraday-kalitkát képez. (A Faraday-kalitka az elektromágneses hatás kiküszöbölésére szolgáló, fémhálóval körülvett térrész, amelybe a fémháló miatt nem hatol be a külső elektromos erőtér – ezt nevezik árnyékolásnak. A Faraday-kalitka belsejében nincs se elektromos, se mágneses tér, így a belsejében lévő emberek ezek hatásától védve vannak. – a szerk.) Ha az autót villámcsapás érné, az áram az autó fémkarosszériáján át távozik a földbe. Tehát ha autóban ér bennünket a zivatar, maradjunk benne, mert ott vagyunk legnagyobb biztonságban. Ha meglepett minket a vihar és az autó a közelben van, azonnal üljünk bele és ott váruk meg a végét.
(Forrás: gesundheit.de, németből fordította: Koncz László)