Egyszer gyógyszer, máskor méreg
Évről évre növekszik azon gyermekek száma, akik gyógyszermérgezést szenvednek. A leginkább veszélyeztetett korcsoport az 1-4 évesek korosztálya, a kis felfedezők, akik már önállósodnak, nagyon kíváncsiak, viszont veszélyérzetük még igen csekély – hívja fel a figyelmet az Országos Kémiai Biztonsági Intézet (OKBI) statisztikája.
A gyógyszermérgezések többsége otthon történik és többnyire figyelmetlenségre vezethető vissza. Az OKBI által említett esetek között szerepelnek például: „Erősen köhögő gyermeknek köhögéscsillapító szirup helyett véletlenül cinkes rázókeveréket adott be az anyuka, mert összecserélte a polcon egymás mellett álló két barna patikai üveget.” Vagy: „6 éves kisfiú véletlenül a fürdőszoba polcán tárolt tubusos kullancsriasztó krémmel mosott fogat fogkrém helyett.” Ezek az esetek is azt bizonyítják, hogy a mérgezések megelőzésében alapvető fontosságú a gyógyszerek biztonságos tárolása. Sokszor azt gondoljuk, hogy ez evidens, mégsem árt néha újra körülnézni, hogy valóban mindent megtettünk-e gyermekünk biztonsága érdekében. Az ördög sajnos nem alszik…
Hogyan tároljuk a házipatika tartalmát?
A házipatikát mindig olyan helyen tartsuk, ahol a gyermek nem férhet hozzá, még székre állva sem éri el azt. A gyógyszer drazsék és kapszulák izgalmas színűek, sokszor még az illatuk és az ízük is kellemes, ezért esetükben különösen fontos, hogy a gyermek ne keverhesse össze őket valamilyen cukorkával. Szerencsére ma már egyre több szirupos üveg van gyermekzárral ellátva, és egy kicsi gyermeket nem tanácsos megtanítani arra, hogyan kell azt kinyitni.
(Forrás: Parentia.hu, a cikk folytatásához kattintson ide.)