Láttam a reklámban, kérem!

A gyógyszercégek agresszíven reklámoznak a beteg számára kevésbé kedvező gyógyszereket – állítják a Texas Egyetem tudósai –, ezzel veszélyeztetik a páciensek biztonságát. Az agresszíven reklámozott gyógyszerek hasznosság/károsság aránya ugyanis egyre rosszabb…

Hatás, mellékhatás

Az American Journal of Public Health orvosi folyóiratban közzétett írás keresi az okokat, amelyek miatt a közelmúltban vissza kellett vonni nagy mennyiségben eladott, népszerű gyógyszereket. E gyógyszerek biztonságossága aggodalomra adott okot, és megállapítják, hogy egyre rosszabb a gyógyszerek előny-hátrány aránya.

A páciensek biztonsága és a köz egészsége fizeti meg az árát: a káros mellékhatásokkal, a magas orvosi költségekkel és azzal, hogy az arra nem érdemes gyógyszerek versenybe szállnak a szűkös egészségügyi forrásokért.

„Nem véletlenszerűen fordul elő, hanem ismétlődő, betervezett forgatókönyv: olyan gyógyszereket, amelyeket egy specifikus betegréteg számára, kiváló tudományos felkészültséggel fejlesztettek ki, sokkal szélesebb kör számára javasolnak, mintha szükséges, jótékony és biztonságosabb volna, más gyógyszereknél” – mondja dr. Howard Brody professzor. – „A marketingesek csak teszik a dolgukat. Viszont az az igazság, hogy a legtöbb új gyógyszer biztonságossága és hatékonysága tudományosan csak egy szűk betegréteg számára bizonyított. Az orvosoknak nem volna szabad olyan készségesen felírni ezeket a gyógyszereket.”

Kérik, amit a reklámban láttak

„Kutatásaink csak az orvosokra irányuló marketingre szorítkoztak. A közvetlenül a fogyasztóra irányuló marketing még nagyobb szerepet kap a folyamatban: igényt teremt azoknak a pácienseknek a körében is, akik kiesnének a gyógyszer specifikus betegköréből. Ezek a fogyasztók a reklám hatására nyomást gyakorolnak az orvosukra, hogy felírja számukra az új gyógyszert. Nem véletlen, hogy az európai országok most vitatkoznak azon, hogy csatlakozzanak-e az USA és Új-Zéland gyakorlatához, amely megengedi a direkt marketinget – a fogyasztók közvetlen befolyásolását reklámokkal.”

A kutatók a helyzet orvoslásául azt javasolják, hogy
– csak olyan szakemberek írhassanak kezelési útmutatót, akiket nem kötnek érdekek gyógyszercégekhez,
– anyagilag is, eljárásukban is függetlenek legyenek a klinikai biztonságossági és hatékonysági vizsgálatok,
– hozzanak létre egy semleges felügyeletet a gyógyszervizsgálatok lebonyolítására, beleértve a hatékonyság-összehasonlítási kutatásokat is, hogy a receptet felíró orvos számára legyen tudományos alap, amire támaszkodhat.

„Van egy nem szándékolt, de közvetlen konfliktus a gyógyszermarketing és a közösség egészsége között” – mondja Brody professzor. „Az orvosoknak kritikusan kellene szemlélniük a gyógyszercégek kereskedelmi reklámjait, és a pácienseknek is szkeptikusabbnak kellene lenniük a gyógyszerreklámok iránt.”

(Forrás: Független.hu)