Kertészkedjünk a háztetőn!

Az a célunk, hogy zöldségfélét, főzeléknövényeket termeljünk meglévő épületek tetején – mondja Volkmar Keuter projektmenedzser arról, hogy a Fraunhofer Institute Környezettechnológia Intézete beindította az inFarming nevű programot. A zöldség- és főzeléknövényekkel, gyümölcsökkel együtt szeretnének gyógyszer-hatóanyagoknak való növényeket is termeszteni.

Az épületek hulladékhője és rásegítésül napelemek elegendőek lesznek az üvegházak energiaellátásához. A félig átlátszó napelemek ideálisak erre a célra, mert nem fosztják meg a növényeket a fénytől. A vízigény minimális, mert a növények által felhasznált víz cirkulál, ezt tisztítják, visszaforgatják. A szükséges tápanyagokat kiszűrhetik az esővízből és a szennyvízből.

„Koncepciónk a hidropónikus (talaj nélküli termesztés) rendszeren vagy hidrokultúrán alapszik. Egy vékony vízréteg elegendő a növényeknek ahhoz, hogy felszívják a tápanyagokat. A hozam így tízszer nagyobb. És különben is: a termőtalaj túl nehéz sok épület tetőszerkezetének.” – mondja Keuter.

Németországban 1200 millió négyzetméter lapos tetős épület van, ami nem lakóház. Ennek egynegyede alkalmas a növények nevelésére. A növények évente 28 millió tonna szén-dioxidot fognak hasznosítani a német városokban, ami a Németország ipari létesítményei által termelt szén-dioxid 80%-ával egyenlő.

„Együttműködő partnerünk a BrightFarm, egy amerikai cég, amelynek már számos működő projektje van New Yorkban. 2005-ben kezdte mint kis kutatóintézet, és iskolák tetején épített üvegházakat oktatási célra. Ez évben 1500 négyzetméter területű tetőteret épít be Dél-Bronxban és Brooklynban. Itt, Németországban egy laboratóriumot létesítünk a Fraunhofer-inHaus-Centerben, Duisburgban. Ez lesz a Fraunhofer innovációs műhelye, ahol az intelligens épületrendszereket kipróbáljuk” – magyarázta Simone Krause, Volkmar Keuter kollégája.

Az ötlet nem új. Ami újdonság: meglévő épületek kihasználása. Itt kezdődik a munkájuk, azzal, hogy megállapítsák, milyen termékek a legalkalmasabbak, mennyire képesek elfogadni a tápoldatot a talaj helyett. Fontos feladat az is, hogy milyen logisztikai láncot építsenek ki a régióban termelt saláta stb. terítéséhez. „Mi nagyon jó minőséget termelünk, nem tömegterméket” – teszi hozzá Simone Krause.

(Forrás: Független.hu)