Tojásfa zsákvarrótűvel
Német nyelvterületről érkezett, s már hazánkban is egyre divatosabb húsvéti asztaldísz a tojásfa. A vázába helyezett, frissen kizöldült gyümölcsfa vagy virágba borult aranyeső ágaira kifújt hímes tojásokat akasztgatunk. A tojás díszítése lehet hagyományos vagy modern, festett, szalvétával dekorált, textillel bevont – vagy magát az igazi tojást is helyettesíthetjük valami mással…
… a legegyszerűbben kemény kartonból kivágott tojásokkal. Kisgyerekes házban két nagy előnye is van ennek a megoldásnak. Az egyik, hogy nem törékeny, mint az igazi tojás, amely bizony egy óvatlan mozdulat esetén könnyen az enyészeté lehet; a másik, hogy az elkészítésében már kisgyerekek is részt vehetnek.
Rajzoljuk meg a kívánt méretű tojások sablonját. Érdemes hosszában kettéhajtani, és úgy kivágni, hogy szimmetrikus legyen a forma. Készíthetünk különböző méretű sablonokat is. Ezeket vastagabb, színes kartonpapíron körberajzolva megkapjuk az alapformát. Ha van kedvünk, cikcakkos vagy hullámos dekorollóval is körbevághatjuk, akkor még mutatósabb lesz.
Ezután fogunk egy körzőt, zsákvarrótűt vagy spékelőtűt, és szép nagy, egyenletes lyukakkal megmintázzuk a tojásokat. Ha túl kicsit a lyukak, akkor nem lesz áttört a minta, úgyhogy érdemes vastagabb tűvel dolgozni. Szurkálhatunk rá virágot, madarat, hagyományos írókázott mintát, vagy akár a családtagok nevének kezdőbetűjét is. Az elkészült tojásokat hozzáillő színű szaténszalagra vagy raffiára kötjük, és már akaszthatjuk is az ágakra. Nagyon mutatós ablakdíszként is.
Nyuszi nélkül nem az igazi
A húsvét azonban nem igazi nyuszi nélkül. A mi nyuszink most kartonpapírból és saslikpálcikából készül. Rajzoljunk egy oválist, mely hosszában kétszer akkora, mint amekkorára a nyuszi testét szeretnénk. Hajtogassuk össze harmonikaszerűen, kb. 2 cm szélességű csíkokban. Az egyenletes hajtáscsíkokhoz először hajtsuk félbe az oválist, majd mindkét felet ismét félbe, ezután már látjuk, hogy mekkora a megfelelő csíkszélesség. Ha meghajtogattuk a csíkokat, ellenőrizzük, hogy harmonikaszerű-e a hajtás, előfordulhat, hogy a felétől „visszafelé” hajtottunk, ilyenkor ismételjük meg a hajtásokat az ellenkező irányba.
Szúrjuk át körző hegyével az összefogott csíkot, középen. Mozgassuk benne a körzőt, hogy táguljon a lyuk, aztán szúrjuk át egy vastagabb tűvel is, majd óvatosan, forgató mozdulatokkal szúrjuk át az előkészített lyukon a sasliknyársat. Kicsit húzogassuk a hajtogatott csíkot a pálcikán fel-le, így könnyebb utána széthúzni a harmonikát. Ezzel már el is készült a nyuszi teste. Rajzoljuk meg és vágjuk ki a fejét a fülével együtt. Rajzoljuk rá a pofácskáját, és celluxszal erősítsük a pálcához. A pálca felesleges végét legegyszerűbben egy harapófogóval távolíthatjuk el. Ha akarjuk, köthetünk masnit is a nyuszi nyakába, aztán keressünk neki megfelelő helyet. Cserepes virág földjébe vagy oázishabba szúrva vidám asztaldísz.
Harrach Orsolya
szinesavilag.blog.hu