Szerveink jelzőrendszere: a Fa

Az 5 fázis tanában a Fa az egyik elem. A Hagyományos Kínai Orvoslásban a Fához, Vízhez, Földhöz, Fémhez 2-2 szerv (tehát 1-1 szervpár) tartozik, a Tűz fázishoz 4 szerv, tehát 2 szervpár. A Fa szervei a Máj (Jin) és az Epehólyag (Jang).

A Fa fázis jellegei

A Fa fázis a növekedés, a folyamatos haladás, a nem túl gyors és nem túl lassú, kontrollált fejlődés.

A Fa fázishoz tartozó tulajdonságok

A Fa fázis évszaka a tavasz, éghajlati tényezője a szél. A szeles idő egy máj- vagy epebeteg embert biztosan zavarni fog. Nem fogja szeretni a huzatot, a légkondicionálást, a szelet általában. A Fa fázis színe a zöld. Ha valakinek epekólikája van, arcbőre zöldes árnyalatúra vált. A máj az inak egészségéért felel, a gyenge ínszalagokkal rendelkező embernél biztosan a nem megfelelően működő máj bújik meg a háttérben. A Fa érzelme a düh, a harag, az epés kifejezés… Ha egy Máj túl buzgó, akkor az ember hirtelen haragú lesz, azonnal felforr egy elejtett kritika folytán. A Máj a szemre nyílik. Ha valakinek megbetegszik a mája, az igen hamar látásromláshoz vezet. Szembajok esetén a mindig kell gondolnunk májra, de nem árt a vesére sem. A máj felel a körmök egészségéért, egy gyenge máj állhat a körömgomba hátterében (hogy egyáltalán fogékonyak vagyunk rá), illetve ha a májat felerősítjük, a gombás fertőzéstől is szabadulhatunk.

Májunk a leghűségesebb szervünk, éjjel, mikor alszunk, akkor dolgozik a legintenzívebben. Ha nem alszunk, akkor ő sem dolgozik úgy, ahogy kellene! Az éjjel 1 és 3 közötti alvás nagyon fontos, különben a napi méregtelenítés nem lesz tökéletes! Ha valaki ebben az időben nem alszik (éjszakások, három műszakosok stb.), a máj lassan meggyengül és megbetegszik. Ha ekkor nem tudunk aludni, akkor legalább legyen csukva a szemünk, azzal már óvhatjuk a máj energiáit az elillanástól.

A Fa íze

A Fa fázisba a savanyú, illetve általában a savas dolgok sorolhatók. Ezekből merít energiát a fázis, vagyis ha valaki állandóan savanyút kíván, minden bizonnyal gondok vannak a májjal, epével. Teljesen tipikus eset, mikor a növekvő magzat nyomja az édesanya máját, s a kismama egyszerre felfal egy üveg savanyú uborkát. Hogyne, a máj nem érzi jól magát, s kívánja a saját ízét. Ha valaki persze állandóan savanyúkat, savasakat eszik, előbb-utóbb a máj látja kárát. A májgyengék nassoljanak szilvát (nyersen, aszalva), tavasszal a friss snidling egyenesen a májat támogatja, a szezámos-sós sütemények Fa és Víz oldalról táplálják a májat, húsok közül pedig a kacsahús a legjobb, amit választhatunk.

A Fa fázist a Víz támogatja, így minden, ami sós, disznóhúsból van, illetve a szója- és tofufélék, valamint a gesztenye a Víz oldaláról támogatják a májat, epét. Viszont a Fát fékezi a Fém, így máj- és epebetegek kerüljék a csípőset, a csirkehúst, a hagymás étkeket és az őszibarackot.

Ha energetikánk rendben van, törekedjünk rá, hogy minden nap minden ízből 1/5 részben kapjunk, és akkor soha semmilyen vágyakozásunk nem lesz egy íz után se.

Epehólyag energetikai maximum: 23-01h
Máj: 01-03h
Beteg szervet saját energetikai maximumában lehet a legsikeresebben kezelni.

Hagyományos Kínai Orvoslás, akupunktúra és akupresszúra a http://www.oriolus-med.hu/oldalon.

Rigó Katalin