Csökkentheti a pikkelysömör kockázatát a kimerítő edzés
Azok a nők, akik keményen edzenek, távol tarthatják maguktól a psoriasist, vagyis közismertebb nevén a pikkelysömört, adták hírül a Harvard Egyetem kutatói. A pikkelysömör egy immunbetegség, a bőr gyulladásos hámlását okozza. Egy új kutatás szerint a heti legalább 3 órás erőteljes testmozgás azonban akár 25-30 százalékkal is csökkentheti a kockázatot.
„Az edzés egy befolyásolható kockázati faktor. Ez még egy indok az életmódváltásra és a testmozgásra” – hívta fel a figyelmet a kutatás vezetője, Dr. Abrar Qureshi, a Brigham and Women’s Kórház bőrgyógyászati osztályának vezetőhelyettese. „A legérdekesebb felfedezésünk az volt, hogy az edzés intenzitása állt összefüggésben a betegség kockázatával, vagyis a sétálgatás nem befolyásolta a kellemetlen tünetek megjelenését.” Az eredményekről az Archives of Dermatology online kiadása közölt le cikket.
A kutatáshoz Qureshi csapata közel 867 000 nő adatait dolgozta fel, akik az Amerikai Nővérek Egészségügyi Felmérésének második fordulójában vettek részt. Közülük 1026 életét keserítették meg a kiütések. Akik a legintenzívebben sportoltak, azoknál volt a legkisebb esély a betegségre azokhoz képest, akik nem aktivizálták magukat túlságosan. Csak a futás, aerobic, és hasonló mozgásformák óvták meg a résztvevőket a betegségtől, a kocogással, tenisszel, úszással kapcsolatban nem találtak hasonló összefüggést.
Az eredményekben valószínűleg közrejátszik a különféle mozgásformák eltérő megterhelése. A bőrbetegség és a mozgás közötti kapcsolat ok-okozati viszonyát azonban nem tudták bizonyítani. „Többféle kézenfekvő mechanizmus is áll a hátterében” – jegyezte meg Qureshi. „A testmozgás például csökkentheti a szisztémás gyulladások mértékét. Más, gyulladásos folyamatokkal összefüggő betegségek kockázatát is mérsékli, mint amilyen a 2-es típusú cukorbetegség, a vastagbélrák, a koszorúérbetegség és a melldaganat.”
Qureshi elismerte, hogy a kutatás bizonyos korlátokkal bír. „Lehet, hogy a sokat mozgó nők eleve egészségesebben élnek, és más, ebből származó tényező is közrejátszhatott abban, hogy közülük kevesebben betegedtek meg pikkelysömörben” – vélekedett. Ennek kizárására a kutatók rögzítették a psoriasis egyéb ismert rizikófaktorait, az összefüggés azonban így is statisztikailag jelentős maradt.